Zuckerberg’e yeni şok! Meta bile bile müsaade verdi…

Instagram, reşit olmayan kullanıcı datalarını inceliyor olabilir. Meta’nın yasak olmasına karşın bu kullanıcılara müsaade verdiği söyleniyor.

Zuckerberg’e yeni şok! Meta bile bile müsaade verdi…
  • 0
  • 4
  • 26 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Sosyal medya devi Meta, yıllardır saklılık skandallarıyla gündemden düşmüyor. ABD’de açılan yeni soruşturmada ise Facebook ve Instagram, reşit olmayan milyonlarca kullanıcıyı kasıtlı olarak barındırmakla suçlanıyor.

Instagram ve Facebook, 18 yaş altı kullanıcı bilgilerini izliyor mu?

ABD’deki 33 eyalet başsavcısı tarafından yapılan şikayete nazaran Meta, 13 yaşın altındaki kullanıcılara ilişkin milyonlarca Instagram hesabı konusunda ihmalkar davrandı. ABD maddeleri, 13 yaşın altındaki çocuklardan bilgi toplanmasını yasaklıyor. Meta ise bu bahiste bilgiye sahip olmasına karşın harekete geçmedi.

Başsavcılar tarafından başlatılan soruşturmada, Meta’nın dahili evrakları ele alındı. Şirketin çok sayıda reşit olmayan Instagram kullanıcısının bilgilerini rutin olarak tahlil ettiği ortaya çıktı. Lakin soruşturma, Meta’nın bu hesapların sadece bir kısmını gizlediğini sav ediyor.

Meta’nın ayrıyeten reşit olmayan kullanıcılara “göz diktiği ve takip ettiği” belirtildi. Daha fazla kullanıcı çekmek için bu hesapları inceleyen şirketin, e-posta adresi ve pozisyon dahil olmak üzere çocuklardan ferdî data topladığı belirtildi.

Bu savların kanıtlanması halinde Meta’nın başı büyük belaya girebilir. Her kurumun kullanıcı başına 50 bin dolara varan cezalar kesmesi mümkün. Bu da Meta’nın milyarlarca dolara ulaşan bir ceza ile karşı karşıya kalabileceği manasına geliyor.

Meta ise bu soruşturmanın şirketin çalışmalarını yanlış nitelendirdiğini belirtti. Toplumsal medya devi, reşit olmayan kullanıcıların platformlarında bulunmasının yasak olduğunu ve tespit edildiğinde hesapları kaldırdığını söyledi.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/meta-resit-olmayan-kullanicilar-dava

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir