Spotify teklifleri canınızı mı sıkıyor? Yeni özellik yolda

Spotify, ferdî teklifleri kapatma özelliği için denemelere başladı. Bu manada Spotify teklif sistemi yakında kullanıcı denetiminde olacak.

Spotify teklifleri canınızı mı sıkıyor? Yeni özellik yolda
  • 0
  • 6
  • 26 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Spotify şahsî teklif sistemi, bilhassa kullanıcıların dinledikleri müziklere nazaran teklifler yapan bir halde çalışıyor. Lakin bu teklif sistemi her vakit için kullanıcıları mutlu eden bir yapıda değil. Bu manada Spotify kullanıcılara şahsî teklifleri kapatma imkanı verme peşinde.

Spotify ferdî teklifleri kapatma özelliği beta kodlarında ortaya çıktı

Tabii ki şu an için de Spotify teklifleri için kapatma imkanı var. Lakin burada kapatılan yalnızca listeniz dışında önerilen müziklerin dinlenmemesini sağlıyor. Listeleriniz dışında dinleme yaptığınızda ise Spotify ferdî teklifleri yine devreye giriyor.

Spotify teklifleri yalnızca listelerinize misal müzik tekliflerinde karşımıza çıkmıyor. Sevebileceğiniz liste teklifleri, şahsî müzik şeklinize nazaran müzik ve liste teklifleri üzere seçeneklerde Spotify teklif sistemi içerisinde.

MacRumors tarafından bulunan bu koda nazaran şimdi özelliğin nasıl çalıştığı muhakkak değil. Fakat iddialardan biri de Spotify’ın bu özelliği hesabı korumak için denediği. Buna nazaran hesabınıza bağlanan arkadaş, kardeş ve sevgili üzere konukların de Spotify ferdî teklif sisteminizi bozmaması amaçlar ortasında.

Oldukça hudut bozucu olan bu durum, Spotify teklifleri kapatma özelliği ile ortadan kalkabilir. Şu an için bu özelliğin bir bölgeye mi özel olduğu yoksa genel mi olacağı belirli değil. Spotify ise şu an için bu yeni özelliğin deneme etabında olduğunu açıkladı.

Peki lakin Spotify teklif sistemi nasıl çalışıyor? Spotify’ın teklif sistemi bir dizi makine tahsili ve yapay zeka odaklı sistemleri bir ortaya getiriyor. Özelliğin algoritması, dinleme geçmişini, favori cinsleri ve kullanıcıların müzik dinlediği günün saatini tahlil ediyor ve ferdî teklifleri de bu parametrelere dayandırıyor. Bu süreç, kullanıcının etkileşime girdiği bir müziğin sesini tahlil etmekle başlıyor. Sonrasında ise misal özelliklere sahip yeni müzikler önermek için aşikâr filtreleme araçlarına başvuruyor.

Bu filtreleme ise misal ritim, misal dinleyici kitlesi, tempo üzere kıstaslardan oluşuyor. Böylelikle Spotify algoritması sizin için dinleyebileceğiniz en düzgün müzikleri bir ortaya getiriyor.

Sizce Spotify teklifleri nitekim de rahatsız edici mi? Yoksa bu teklifler bazen bilmediğiniz yeni sesleri ve müzikçileri keşfetmenize mi yarıyor? Bu mevzu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/spotify-kisisel-onerileri-kapatma-ozelligi-sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir