Yapay zeka toplumsal medya akımlarında! İşte Meta’nın yeni algoritması Emu!

Yapay zeka toplumsal medya akımlarına da istikamet vermeye başladı. Yeni yapay zeka imaj oluşrurucusu Emu Meta datalarıyla eğitildi.

Yapay zeka toplumsal medya akımlarında! İşte Meta’nın yeni algoritması Emu!
  • 0
  • 0
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Yapay zeka ile imaj oluşturmak günümüzde epey tanınan bir hale geldi. Meta da bu akımın öncülerinden oldu. Lakin her şeyin bir bedeli var. Meta bu yapay zeka algoritmasını eğitirken çatısı altındaki platformlardaki imajları kullandı. İşte detaylar…

Meta’nın yeni yapay zeka imaj oluşturucusu Emu, 1,1 milyar Instagram ve Facebook fotoğrafıyla eğitildi!

Yapay zeka çalışmalarının ilerlemesiyle birlikte hayatımızın bir çok alanına yerleşmeye başladı. Son vakitlerde toplumsal medya uygulamalarında hayli tanınan bir akım var. Görseli, yazılı halde ayrıntılı olarak anlatınca yapay zeka manzara oluşturucusu unu yapay zeka ortamında biçimlendiriyor. Meta da bu akıma ayak uydurdu.

Meta, çarşamba günü “Imagine with Meta AI ” isimli fiyatsız, bağımsız yapay zeka manzara oluşturucu web sitesi yayınladı. Böylelikle yapay zeka ile manzara oluşturma akımına dahil oldu. Meta, yazılı bir istemden yeni bir manzara oluşturabilen yapay zeka modelini eğitmek için 1,1 milyar herkese açık Facebook ve Instagram görseli kullandı.

Aslında bu teknoloji Meta için yeni değil. Daha evvel bu teknolojinin tıpkı dataları kullanan versiyonu mevcuttu. Lakin yalnızca mesajlaşma ve Instagram üzere toplumsal ağ uygulamalarında kullanılabiliyordu.

Facebook ya da Instagram kullanıyorsanız, bir fotoğrafınızın bu algoritmayı eğitmeye yardımcı olması hayli mümkündür.  Böylelikle eskilerin “Parasını ödemiyorsan eser sensin”  kelamı yepisyeni bir mana kazandı. 2016 yılından itibaren Instagram kullanıcıları günde 95 milyondan fazla fotoğraf yüklüyor. Lakin Meta’nın yapay zeka modelini eğitmek için kullandığı bilgi kümesi, genel fotoğraf kitaplığının küçük bir alt kümesini oluşturuyor.

Meta, eğitim için sadece halka açık fotoğrafları kullandığını belirtiyor. Meta’nın çatısı altındaki Instagram yahut Facebook’taki fotoğraflarınızı özel olarak ayarlarsanız, şirketin gelecekteki yapay zeka algoritmalarının eğitimine dahil edilmesini engelleyecektir. Meta bu siyasetini sürdürdüğü surece şahsî bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/yapay-zeka-goruntu-olusturucusu-emu-meta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir