Samanyolu etrafındaki galaksileri yutacak!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kainatın gizeminin perdesi aralanıyor. Samanyolu Galaksisi elektrikli süpürge üzere cüce galaksileri yutacak.

Samanyolu etrafındaki galaksileri yutacak!
  • 0
  • 3
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Evrende diğer gezegenlerde hayat var mıdır sorusuna şimdi karşılık veremiyoruz. Lakin en azından galaksi olarak yalnız olmadığımızı biliyoruz. Samanyolu Galaksisi’nin etrafında yaklaşık 50 cüce gökada var. Ancak Samanyolu’nun ağır yerçekiminden kaynaklı olarak onları hüzünlü bir son bekliyor. Samanyolu etrafındaki gökadaları yutacak. İşte detaylar…

Samanyolu Galaksisi cüce galaksileri midesine indirecek!

Evrenin gizemi teknolojik gelişmeler sayesinde aydınlatılıyor. Bilim adamları Samanyolu’nun etrafında dönen tüm cüce galaksilerin on milyarlarca yıl boyunca ortalıkta kalacağını düşünüyordu. Lakin durum bu türlü olmayabilir. 

Uluslararası bir araştırma grubu yakın vakitte bununla ilgili bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar; “Cüce galaksilerin birden fazla, Samanyolu’na geç ulaşan yıldız sistemleridir. Uzun vadeli uydu hipoteziyle tam bir tezat oluşturuyor” dedi.

Bu çalışma Avrupa Uzay Ajanası’nın Gaia misyonundan elde edilen datalara dayanıyor. Bu bilgiler, sadece birkaç milyar yıl evvel Samanyolu’nun yörüngesinde dönen birçok cüce gökadanın, çok daha büyük gökadamız tarafından çekildikten sonra yok edildiğini ortaya çıkardı. 

Araştırmacılar, Samanyolu’ndaki daha evvel yutulmuş olan daha küçük galaksilerden kaynaklanan objelerin tarihlerini belirlemek için Gaia datalarını kullandılar. Galaktik kalıntıları tanımladılar. Akabinde Samanyolu’ndaki cüce galaksi kalıntılarının birçoklarının Samanyolu’na sadece son 3 milyar yıl içinde girdiğini belirlediler. Bu galaksiler bizimkine çarptığında o kadar çok türbülans oluştu ki gazlarını kaybettiler. Bu yüzden yapıları büyük ölçüde değişti.

Samanyolu’na giren cüce gökadaların yaşadığı yıkım, bu gökadalardaki karanlık unsur ölçüsünü sorgulanır hale getiriyor. Pekala karanlık husus ölçüsü bu durumu nasıl etkiliyor? Şayet bu cisimler karanlık unsur bakımından varlıklı olsaydı durum çok daha farklı olacaktı. Karanlık hususun kütlesi ve yerçekimi, kimi bozulmalara karşın birçok objenin yörüngesinde kalmasına yardımcı olurdu. Başka bir deyişle cüce galaksi, Samanyolu’na dahil olduktan sonra bile dengeli bir obje olarak kalmaya devam edecekti.

Ancak durum bu türlü değil. Muhtemelen Samanyolu’nun yuttuğu bu galaksiler karanlık husustan yoksundular.  Şu anda Samanyolu’nun yörüngesinde bulunan cüce galaksilerde de karanlık unsur eksikliği varsa, tıpkı akıbeti paylaşacak. Samanyolu Galaksisi gelecekte onları da canlı canlı yutabilir.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/samanyolu-galaksisi-cuce-galaksileri-yutacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir