Huawei, 5nm için harekete geçti! Bir hayal gerçek mi oluyor?

Huawei ve SMIC, 5nm işlemci üretimi için güçlerini birleştirdi. Pekala lakin imkansız denilen 5nm işlemci için nasıl bir plan devrede?

Huawei, 5nm için harekete geçti! Bir hayal gerçek mi oluyor?
  • 0
  • 0
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ABD ambargosu sonrası sıkıntı yıllar geçiren Huawei, tüm mahzurları aşmaya devam ediyor. Çinli teknoloji devi bir mühlet evvel SMIC ile geliştirdiği 7nm fabrikasyon sürecinden geçen 5G’li işlemcisi ile karşımıza çıktı. Lakin Huawei ve SMIC, 5nm işlemci teknolojisi için harekete geçti. Pekala lakin eski tip litografi makineleriyle bu düzeye inmek mümkün mü?

Huawei ve SMIC, 5nm işlemci hayali için harekete geçti

ABD ambargosu öncesi dünyanın en çok satan akıllı telefon markası unvanını ele geçiren Huawei, tekrar hayata dönmenin peşinde. Bunun için yıllar sonra 5G özellikli Kirin işlemcisini duyuran Huawei, artık de 5nm için harekete geçti.

Ancak SMIC, 5nm teknolojisi için EUV yani çok ultraviyole değil derin ultraviyole (DUV) ile çalışan eski tip litografi makinelerine sahip. Uzmanlar, teorik olarak bu litografi aygıtlarıyla da 5nm işlemci üretmenin mümkün olduğu görüşünde.

Buna rağmen SCIM’nin bu üretim için çok daha fazla vakit ve para harcaması gerekiyor. EUV ışınlarını kullanan litografi makineleri, 13,5 nm dalga uzunluğuna kadar inebiliyor. Lakin DUV ışınları kullanan litografi makineleri ise lakin 243 ve 193 nm dalga uzunluğuna kadar iniyor. Pekala lakin bu neden kıymetli?

Litografi makinelerinde çok daha süratli ve yanılgısız çip üretimi için dalga uzunluğunun hassasiyeti değerli. Bu manada transistörlerin ortasındaki ara ne kadar azsa dalga uzunluklarının da o kadar hassas düzeylere inmesi gerekiyor.

SMIC’in bu dalga uzunluğu dezavantajı için çok sayıda foto maske kullanması gerekiyor. Foto maske, litografi sürecinde çok daha hassas üretim için kullanılan formüllerden biri. SMIC’nin dalga uzunluğu hassasiyetini yakalayabilmesi için bu prosedüre başvurması gerekiyor. Lakin uzmanlara nazaran SMIC’nin EUV ile yakın bir hassasiyet için çok fazla foto maskeye muhtaçlığı var. Bu da Huawei açısından da 5nm işlemci maliyetinin çok fazla artması demek.

Buna rağmen SMIC, Çin devleti tarafından fonlanan bir işlemci üretim firması. Huawei ile ortak hareket edene kadar 14nm altına inemeyen firma, artık ise 7nm düzeyine kadar inmeyi başardı. Şayet SMIC 5nm düzeyine inebilirse, Huawei akıllı telefon piyasasında yine birinci beşe oynayabilir.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/huawei-smic-5-nm-islemci-uretimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir