Windows’un efsane uygulaması 40 yıl sonra güncellendi!

Windows 11, 38 yaşındaki Not Defteri uygulamasına tarihi bir yenilik getiriyor. Uygulama artık karakter sayımı yapabilecek.

Windows’un efsane uygulaması 40 yıl sonra güncellendi!
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Microsoft, Windows uygulamalarını günümüz alışkanlıklarına odaklanarak geliştirmeye devam ediyor. Windows 11 için sunulan son güncellemeyle birlikte Notepad’e (Not Defteri) kıymetli bir yenilik geldi. Bu güncelleme otomatik kaydetme ve karakter sayısı üzere özellikler sunuyor.

Windows 11, Not Defteri’ne karakter sayma getiriyor

Windows 11’de Notepad için sunulan yeni güncelleme, uygulamayı rakipleriyle yarışır hale getirdi. Bu yeniliklerin başında karakter sayısı sayma yer alıyor. Buna nazaran artık kullanıcının seçimindeki yahut tüm evraktaki karakter sayısını gösterebiliyor.

Bu sayede kullanıcılar doküman uzunluğunu görebiliyor ve çalışmalarını buna nazaran düzenleyebiliyor. Microsoft Word ve öteki metin düzenleyicilerde bulunan söz sayısı özelliğine misal biçimde çalışacağını belirtmek gerekiyor.

Karakter saymaya ek olarak, Not Defteri için otomatik kaydetme özelliğinin de sunulduğunu belirtelim. Bu sayede uygulamayı kazara kapatma yahut çökme üzere meselelerden etkilenmeyeceksiniz. Fakat uygulamanın ne sıklıkla kaydetme yapacağı bilinmeyen.

Not Defteri güzelleştirmelerine ek olarak, Windows 11’in widget paneli de değişiyor. Kullanıcılar, yakında widget panelinde isteğe bağlı olarak görüntülen haber ve makale akışını gizleyebilecek. Otomatik olarak oluşturulan içeriklerin görünümü kapatabilecek.

Bu ayarların birinci olarak Insider kanalına sunulduğunu belirtelim. Microsoft, kullanıcılardan gelecek geri bildirimlere bağlı olarak uygulamalarının kullanılabilirliğini optimize edeceğini lisana getirdi. Testler uygun giderse, Not Defteri ve widget panelinin yeni hali 2024’te tüm kullanıcılara sunulacak.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/windows-11-not-defteri-guncelleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir