Elon Musk’ın yapay zeka asistanı Grok tarafsız olacak!

Geçtiğimiz haftalarda Grok ismini verdiği yapay zeka asistanını tanıtan Elon Musk, siyasi hususlarda nötr hale getirileceğini açıkladı.

Elon Musk’ın yapay zeka asistanı Grok tarafsız olacak!
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ChatGPT ile yükselişe geçen yapay zeka bölümü, yeni rakipler sayesinde süratle büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Grok ismini verdiği yapay zeka asistanını tanıtan Elon Musk, siyasi hususlarda nötr olacağını duyurdu.

Elon Musk: “Grok siyasi açıdan tarafsız hale getirilecek.”

Musk’un şirketi xAI, Cuma günü Grok’u premium X kullanıcılarına sundu. Musk diğer bir gönderisinde chatbotun hala beta etabında olduğunu ve “saat geçtikçe geliştiğini” söyledi.

Araştırmacı David Rozado, dün yayınladığı raporda yapay zeka asistanlarının siyasi eğilimlerinden bahsetti. X (Twitter) hesabı üzerinden açıklama yapan Rozado, yapay zeka asistanlarına Siyasi Pusula Testi ismi verilen

Rozado’ya nazaran Open AI’nin ChatGPT’si ve xAI’nin Grok’u misal sonuçlar verdi. Yapılan açıklamaya nazaran, her iki yapay zeka asistanı da sol eğilimli ve özgürlükçü.

Rozado’nun açıklamasına karşılık veren Musk, “Bu tablo durumu çok abartıyor, fakat Grok’u politik olarak tarafsız hale getirmek için derhal harekete geçiyoruz.” sözlerine yer verdi.

Musk, Siyasi Pusula Testinin doğruyu yansıtmadığını düşündüğünü ekledi. Mevzu hakkında açıklama yapan Musk, “Sorulardan kimileri düpedüz gülünç ve birçoğunda rastgele bir nüans yok. Örneğin, Birinci jenerasyon göçmenler yeni ülkelerine hiçbir vakit tam olarak entegre olamayacaklar mı? sorusunu mantıksız buldum” dedi.

Rozado, Grok hakkındaki gönderisinden birkaç dakika sonra xAI’den Igor Babuschkin’in kendisiyle temasa geçtiğini söyledi. Rozado ayrıyeten Musk’un, Grok’u politik olarak daha tarafsız hale getirmek için harekete geçeceklerini çabucak açıkladığını belirterek şunları ekledi: “Ne kadar da özverili bir ekip… Hiç kuşku yok ki @grok’un önünde parlak bir gelecek var.”

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/xai-grok-siyasi-acidan-tarafsiz-hale-getirilecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir