Windows 12’nin yapay zekası nasıl çalışacak? İşte ortaya çıkan rapor!

Windows 12 olarak isimlendirilmesi beklenen güncelleme, yapay zeka dayanağına sahip olacak. Pekala neler kazandırıyor?

Windows 12’nin yapay zekası nasıl çalışacak? İşte ortaya çıkan rapor!
  • 0
  • 2
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Microsof, merakla beklenen işletim sistemi Windows 12 için geri sayıma geçmiş durumda. Windows 11 ile yeni işletim sisteminin temellerini atan şirket, yeni işletim sistemiyle son devrin en tanınan trendlerinden yapay zeka takviyesini kullanmak istiyor.

Beklenen Windows güncellemesi, yapay zeka dayanaklı olacak

Microsof, bir müddettir yeni güncellemesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Windows 12’nin ismi şimdi onaylanmadı. Ortaya çıkan son rapora nazaran kod ismi Hudson Valley olan bir sonraki büyük Windows sürümünün büyük bir ses getirmesi için ağır gayret sarf ediliyor.

Beklenen yeni sürüm, Windows’un tüm kısımlarına entegre edilmiş yapay zeka takviyesine sahip olacak. Yapay zeka takviyeli güncelleme, doğal lisan sorgularına müsaade verecek ve görüntülenen içeriğin vakit çizelgesini oluşturacak. 

Windows Central’dan Zac Bowden’ın ortaya çıkardığı raporda doğal lisan sorgusunun nasıl çalışacağı bir örnekle belirtilmiş. Örneğin “Geçen Pazar günü üzerinde çalıştığım belgeyi bul” dediğinizde Windows bu komutu anlayıp sürece dökebilecek. Gelişmiş yardımcı pilot olarak belirtilen özellik, aradığınız içeriği hatırlayıp bir vakit çizelgesi oluşturabilir.

Ek olarak yapay zekanın oyun ve görüntü kalitesini arttıracağı belirtiliyor. Bunu da Nvidia’nın DLSS ve RTX Görüntü Harika Çözünürlüğü ile sunduğu özelliklere misal bir halde yapacak. Aslında yapay zekanın bir sonraki Windows sürümünün büyük bir kesimi olacağı esasen bildirilmişti. Fakat bunun ne kadar bir dayanak olacağı konusunda bir bilgi yoktu.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/windows-yapay-zeka-nasil-calisacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir