Facebook Messenger, tarihinin en büyük güncellemesini aldı!

Facebook Messenger tarihinin en büyük güncellemesini aldı. Varsayılan uçtan uca şifreleme ve birçok özellik sonunda geldi.

Facebook Messenger, tarihinin en büyük güncellemesini aldı!
  • 0
  • 0
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Meta, 2011 yılında piyasaya sunduğu Messenger uygulamasına tarihinin en büyük düzgünleştirme güncellemesini yayınladı. Facebook Messenger, varsayılan olarak uçtan uca şifreleme, ileti düzeltme, kaybolan ileti gönderme, yeni okundu bilgisi denetimi, HD fotoğraf ve görüntü gönderme, gelişmiş sesli iletileşme üzere bir dizi yeni özelliğe kavuştu. Gelin yeni özelliklere ayrıntılı olarak bakalım.

Uçtan uca şifrelenmiş mesajlar

Facebook Messenger 2016 yılından beri uçtan uca şifrelemeyi esasen destekliyordu. Lakin bunun için Ayarlar kısmına girip sizin bu seçeneği etkin hale getirmeniz gerekiyordu. Yeni güncelleme ile birlikte uçtan uca şifrelenmiş ileti gönderme özelliği varsayılan hale geldi. Uçtan uca şifrelenmiş iletileriniz, ileti bildirmeyi seçmediğiniz sürece Meta dahil hiç kimse tarafından görülemez.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook şunları söyledi: “Bunu gerçekleştirmek yıllar sürdü zira bunu gerçek yapmak için vaktimizi harcadık. Mühendislerimiz, kriptograflarımız, tasarımcılarımız, siyaset uzmanlarımız ve eser yöneticilerimiz, Messenger özelliklerini sıfırdan tekrar oluşturmak için yorulmadan çalıştı.”

Mesaj düzeltme özelliği

Güncelleme ile gelen en hoş özelliklerden biri de ileti düzeltme özelliği. Yanlış yazdığınız bir iletisi gönderdikten sonra 15 dakika içinde düzeltebilirsiniz.

Kaybolan mesajlar

Messenger’da kaybolan iletiler, 24 saat boyunca gözükecek ve sonra otomatik olarak silinecek. Ayrıyeten gönderdiğiniz iletilerin kaybolan ileti olduğunu anlamanızı kolaylaştırmak için uygulama arayüzü de değiştirildi. Kaybolan bildiriler da uçtan uca şifrelenir. Ayrıca karşı taraf gönderdiğiniz kaybolan iletinin ekran manzarasını alırsa size bildirim gelecek.

Yeni okundu bilgisi

Güncelle ile birlikte okundu bilgisi daha gelişmiş bir görünüme kavuştu. Artık okundu bilgisini kapatabilir ve bildiriye karşılık verme baskısından kurtulabilirsiniz.

Fotoğraf ve Görüntü kalitesi arttı

Meta, Messenger ile insanların günde 1.3 milyar fotoğraf ve görüntü gönderdiğini söylüyor. Güncellemeyle birlikte, gönderilen fotoğraf ve görüntülerin kalitesi artık daha yüksek olacak. Ayrıyeten eğlenceli düzenler, fotoğraf ve görüntülere erişim kolaylığı ve fotoğraf ve görüntülere reaksiyon emojileriyle cevap verme özellikleri geldi.

Şuanda HD kalitede fotoğraf ve görüntü gönderme özelliği küçük bir küme üzerinde test ediliyor. Yakın vakitte tüm kullanıcılara sunulacak.

Sesli mesajlaşma

Sesli bildiri gönderme son devirlerde epey tanınan bir hale geldi. Bunun farkında olan Meta, sesli iletileşmeye bir ekip yenilikler getirdi. Artık sesli iletileri 1,5x yahut 2x suratında dinleyebilir, sesli bildirisi dinlemeye kaldığınız yerden devam edebilir ve sohbetten yahut uygulamadan çıktığınızda sesli bildirisi dinlemeye devam edebilirsiniz.

Yeni özellikleri kullanmaya başlamak için Messenger uygulamasını güncelleyin. Kimi özelliklerin herkese ulaşması biraz vakit alabilir. Güncelleme hakkında sizlerin kanısı nedir?

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/facebook-messenger-guncelleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir