Windows 11’den beklenen güncelleme! Bu bilhassa pil ömrü Apple’a yaklaşacak

Güç tasarrufu özelliği, şu anda test kademesinde olan pil tasarrufu modunun turbo şarjlı bir versiyonudur. İşte ayrıntılar…

Windows 11’den beklenen güncelleme! Bu bilhassa pil ömrü Apple’a yaklaşacak
  • 0
  • 0
  • 3 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Windows 11 kullanan dizüstü bilgisayarlar, şu anda test kademesinde olan yeni “Enerji Tasarrufu” özelliği sayesinde, yakın vakitte daha güzel pil ömrüne sahip olabilir. Microsoft bunu pil tasarrufu modunun bir uzantısı olarak tanımlıyor ve size daha fazla pil ömrü sağlamak için sistem performansını otomatik olarak ayarlıyor.

Bu özellik etkinken art planda çalışan kimi uygulamaları sınırlayacak ve ya durduracaktır. Bu nedenle bilgisayarınız bir nebze daha yavaş çalışacak yahut açacağınız evraklar daha geç açılacaktır. Lakin bu sayede bilgisayarınız pil ömrü eskisinden çok daha uzun bir mühlet dayanacaktır.

Windows 11 için yeni güç tasarrufu özelliği geliyor!

Enerji tasarrufu özelliği nasıl kullanılır?

Enerji tasarrufu, pil yüzdeniz makul bir düzeyin altına düştüğünde devreye girecek biçimde ayarlanabilir yahut bunu manuel olarak da seçebileceksiniz. Manuel olarak seçerseniz bunu yapmak için misyon çubuğunun en sağında bulunan pil ibaresine tıklayarak manuel olarak işaretlemeniz gerekiyor.

Ayrıca, VPN’inizi tek tıklamayla açma yahut kapatma özelliği de geliyor. Artık süratli ayarlardan VPN’inizi tek tıklama ile aktifleştirebileceksiniz. Tabi ki bu özellikler şimdi gelmediği için ne kadar tesirli ve performanslı çalışacağı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Lakin Microsoft bu özelliği bilgisayarların daha yeterli bir biçimde pil tasarrufu yaparak daha uzun ömürlü olmalarına imkan sağlıyor.

Enerji tasarrufu özelliği sırf dizüstü bilgisayarlarda mı olacak?

Bu özelliğin enteresan yanı, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış olmasına karşın, Microsoft’un tıpkı vakitte masaüstü bilgisayarlar için de bu özelliği kullanılabilir yapmasıdır. Bu sayede bilgisayarları günün çoğunluğunda açık bırakmak zorunda kalan ya da uzun mühlet bilgisayar başında olan insanların da güç tasarrufu sağlayarak maddi olarak da bir ölçü rahat etmelerine imkan sağlayacak.

Elektrik faturalarının bir nebze düşük gelmesine imkan sağlayarak bir çok kullanıcı yahut bilgisayar başında çalışan beşerler için bu özelliğe sahip olmak faydalı bir seçenek üzere görünüyor.

Windows 11, 5 Ekim 2021 yılında piyasaya sürülen bir işletim sistemidir. Bu tarihten beri daima devam eden bu ve bunun üzere güncellemelerle kullanıcıların daha rahat halde hareket etmelerine imkan sağlıyor. Windows 12’nin ise 2024 yılının ortalarına ya da sonlarına hakikat tanıtılacağı ve tam sürümün ise 2025 yılında çıkış yapacağı konuşuluyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/windows11-yeni-enerji-tasarrufu-ozellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir