Turistik Doğu Ekspresi Dönemin Birinci Seferiyle Erzurum’a Ulaştı

Tarihi Ankara Garı’ndan bu dönemin birinci seferine başlayarak Kars’a gerçek yola çıkan Turistik Doğu Ekspresi, yaklaşık 24 seyahatin akabinde Erzurum’a ulaştı. Seyahat acenteleri koordinesinde yapılan seyahatte, yolcular tarihi yerleri gezecek ve bölge turizmine katkı sağlayacak.

Turistik Doğu Ekspresi Dönemin Birinci Seferiyle Erzurum’a Ulaştı
  • 0
  • 4
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Tarihi Ankara Garı’ndan bu dönemin birinci seferine başlayarak Kars‘a gerçek yola çıkan Turistik Doğu Ekspresi, yaklaşık 24 seyahatin akabinde Erzurum‘a ulaştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Nakliyat AŞ Genel Müdürlüğü Turistik Doğu Ekspresi, 2023-2024 periyodu birinci seferi kapsamında, dün 17.55’te Kars‘a gitmek üzere tarihi Ankara Garı’ndan yola çıktı.

Seyahat acenteleri koordinesinde davul, zurna, aşıklar ve bar takımının gösterisiyle karşılanan yolculara karanfil ve kente has kadayıf dolması verildi.

“Turistik Doğu Ekspresi” yolcuları mola müddetinde Erzurum Meskenleri, Erzurum Kalesi ile saat kulesi, İkili Minareli Medrese, Atatürk Meskeni, Kongre Binası ve Taşhan olarak bilinen Rüstem Paşa Bedesteni üzere tarihi yerleri gezecek.

Yaklaşık 24 saatlik yolcuğun akabinde 17.00’de Erzurum Tren Garı’na ulaşan “Turistik Doğu Ekspresi” yolcuları, 3 saatlik molanın akabinde 20.00’de Kars‘a hareket edecek.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kuzeydoğu Anadolu Bölge Lideri Nuh Şenol, “Turistik Doğu Ekspresi”nin dönemin birinci seferi için heyecanlı olduğunu söyledi.

Yıl içinde toplam 84 tren seferinin yapılacağını belirten Şenol, “Turistik Doğu Ekspresi, bölgemize son vakitlerde çok önemli ivme kazandırdı. Var olan kış turizmimizi daha da hareketlendirerek bölge esnafımıza çok önemli katkı sağlayan bir destinasyon halini aldı.” dedi.

Şenol, trenle gelen turistlerin bütün bölgeyi kapsayan seyahatler yaptığını tabir ederek, “Sadece Erzurum ve Kars olarak algılamak yanlış olur. Bundan faydalanan yan vilayetlerimizde mevcut. Zira turistler geliş rotalarına buraları da dahil ederek, bölgemizde 2, 3, 4, 5 günlük programlar yaparak huzurlu bir formda memleketlerine geri dönüyorlar. Resmi datalara nazaran 84 tren sefer yapılacak. İddiamıza nazaran yaklaşık da 13 ila 16 bin civarında konuğumuzu, yataklı turistimizi ağırlayacağız manasına geliyor.” diye konuştu.

Yolculardan Sevilay Çınar Yastutan da uzun vakittir bu seyahati yapmak istediğini belirterek, Ankara’dan merasimle uğurlandıklarını, trenin hijyen kurallarına bağlı olarak donatıldığını, mola verdikleri yerlerde hoş biçimde karşılandıklarını söyledi.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/turistik-dogu-ekspresi-sezonun-ilk-seferiyle-erzurum-a-ulasti-16621764-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir