Tesla, otopilot riskine karşı 2 milyon aracını geri çağırıyor!

Tesla, otopilot kusuru yüzünden 2 milyon aracı çağırıyor. 2012’den bu yana üretilmiş modellere güncelleme gönderilecek.

Tesla, otopilot riskine karşı 2 milyon aracını geri çağırıyor!
  • 0
  • 1
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Tesla, yazılım yanılgısıyla binlerce aracını geri çağıran şirketler kervanına katıldı. Tesla’dan gelen son açıklamada, şoför takviye sistemindeki kimi problemlerden ötürü 2 milyondan fazla modelin geri çağrılacağı lisana getirdi. Bu karar, ABD’nin otopilot sisteminin yetersiz olduğunu tespit etmesinin akabinde geldi.

ABD, Tesla otopilot sisteminde açıklar buldu

Geri çağırmanın bir kesimi olarak Tesla, 2 milyondan fazla aracı düzeltmek zorunda kalacak. Fakat bu süreç, Tesla bayilerini giderek yürütülmeyecek. 2012’den bu yana üretilen ve otopilota sahip olan modellerin, yazılım güncellemesi yoluyla düzeltileceği söz edildi.

Otomobil devinin açıklamasına nazaran, güncelleme kapsamında görsel ikazlarla otonom sürüş sırasında sürücünün iştiraki artırılacak. Ayrıyeten otopilotun kıymetli özelliklerinden biri olan Autosteer varsayılan olarak aktifleştirilecek.

Yeni güncellemeyle birlikte, otopilot yalnızca “yardımcı bir sürüş desteği” olarak kullanılacak. Yani direksiyon başındaki şoförlerin dikkatini yola vermesi ve otopilotun insanların yerini almaması amaçlanacak.

ABD’de yaşanan geri çağırmanın, ülkemizdeki modleleri etkilemediğini açıklayalım. Lakin Tesla’nın yazılım güncellemesini farklı ülkelere de gönderebileceğini ve bu sayede şoför iştirakini artırmak isteyebileceğini unutmamak lazım.

Tesla, ABD’nin otonom sürüş takibinin yetersiz olduğu tarafındaki değerlendirmelere katılmadı. Bu hususta şirket, soruşturmayı sonuçlandırmak için geri çağırma süreci yürüteceğini lisana getirdi. 2012’den beri üretilmiş araçların güncellenmesiyle güvenlik artırılmış olacak.

Peki siz Tesla otopilot yanlışı hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

Kaynak : https://shiftdelete.net/tesla-otopilot-geri-cagirma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir