En güçlüsü mü? Çin, yerli işlemciyle muhteşem bilgisayar geliştirdi

Çin, yerli işlemcileriyle Tianhe Xingyi harika bilgisayarını geliştirdi. Küresel testleri yapılmamış olsa da, birincilere imza atıyor.

En güçlüsü mü? Çin, yerli işlemciyle muhteşem bilgisayar geliştirdi
  • 0
  • 2
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Süper bilgisayar dünyasının son yıllardaki yükselen yıldızı olan Çin, dünyada bir unsur imza attı. 2013-2015 yıllarında Tianhe-2 ile en güçlü üstün bilgisayarı geliştiren ülke, artık de Çin imali işlemciler kullanarak Tianhe Xingyi sistemini geliştirdiğini açıkladı.

Tianhe Xingyi’nin Exaflop suratında çalıştığı tez ediliyor

Ulusal Bilgisayar Merkezi, Çin’in en yeni makinesi Tianhe Xingyi’nin geliştirildiğini açıkladı. Resmi olarak faaliyete geçtiği duyurulan yeni makine, Intel Xeon işlemcilerine dayanan Tianhe-2‘nin yerini alacak. Genel hesaplama gücü, ağ yetenekleri, depolama yetenekleri açısından iki kat güçlü olduğu belirtildi.

Tianhe Xingyi; Matrix 2000+ (MTP) bilgi süreç motoru ve Phytium 2000+ (FTP) çok çekirdekli işlemcilerden gücünü alıyor. Ana bilgi süreç düğümlerinde Çin tarafından üretilen MT3000 çipini kullanıyor. Bu yerli işlemciler, Tianhe Xingyi’nin ABD’li donanımları kullanmadan exoflop suratında performansa ulaşmasını sağlıyor.

Tianhe Xingyi’nin hesaplama gücünün, birçok öncü bilim ve endüstriyel zorluğu çözebildiği sav edildi. Ayrıyeten çeşitli yüksek performanslı hesaplama, yapay zeka modeli eğitimi ve büyük bilgi tahlili uygulamalarını da destekliyor.

Ancak bu testlerin global çaplı yayınlar tarafından test edilmediğini belirtmek gerekiyor. Memleketler arası TOP500 harika bilgisayar sıralamasından çekilen Çin, birebir vakitte Linpack performans bilgilerini de yayınlamıyor. Bu da Tianhe Xingyi’nin gerçek performansının ne düzeyde olduğunun ölçülmesini imkansız hale getiriyor.

Şu anda dünyanın en güçlü muhteşem bilgisayarı Hewlett Packard Enterprise tarafından üretilen Frontier. 2022 yılından bu yana birinci sırada olan makinenin çabucak ardında ise Japon Fugaku bulunuyor.

Shiftdelete

Kaynak : https://shiftdelete.net/cin-tianhe-xingyi-super-bilgisayar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir