Tesla Model Y batarya değişim fiyatı ne kadar?

Bir Tesla Model Y batarya değişim işinin fiyatı ne kadar oluyor? İşte mevzuyla ilgili ayrıntılar ve garanti süreci…

Tesla Model Y batarya değişim fiyatı ne kadar?
  • 0
  • 2
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Elektrikli arabaların yaygınlaşmasıyla birlikte en çok merak edilen hususlardan biri de “batarya değişim ücretleri” oldu. Birçok kullanıcı aracındaki bataryanın ömrünü korumak isterken bir yandan da yüksek maliyetlerin korkusunu yaşıyor. Pekala Türkiye’de Tesla Model Y arabalarının batarya değişim fiyatı ne kadar? İşte detaylar…

Tesla Model Y batarya değişim fiyatı ne kadar? Garanti kapsamına giriyor mu?

Konuyla ilgili olarak birinci etapta elektrikli arabalar konusundaki en büyük endişelerden birinin de “batarya değişimi ve batarya değişim ücretleri” olduğunu belirtelim. Birçok içten yanmalı motora sahip araba kullanıcısı bu ve buna emsal sebeplerden dolayı elektrikli araba almaktan çekiniyor. Genel olarak kullanıcılarda değerli batarya fiyatları ve değişim maliyetlerinin korkusu mevcut.

Öncelikle Tesla’nın Model Y bataryaları için vermiş oldukları garantilere bakalım. Tesla Model Y batarya garantisi tablosu ise şöyle:

Model adı Garanti şartları
Model Y Arttan İtiş Garanti müddetince asgarî %70 Batarya kapasitesini koruyarak 8 yıl yahut 160.000 km (hangisi evvel gerçekleşirse).
Model Y Long Range
Model Y Performance
Garanti müddetince en az %70 Batarya kapasitesini koruyarak 8 yıl yahut 192.000 km (hangisi evvel gerçekleşirse).

Bu garantiler, Tesla tarafından üretilen yahut tedarik edilen tüm modüllerde olağan kullanım sonucu meydana gelen materyal yahut personellik kusurlarını düzeltmek için gerekli tamirat yahut değişimleri kapsar.

Marka arabalarının bataryaları için 650 bin kilometreye kadar kullanım ömrü vadediyor. Yani 650 bin kilometre boyunca batarya değişimine muhtaçlık duymamanız marka tarafından garanti ediliyor. Peki Tesla Model Y batarya değişim fiyatları ne kadar?

Öncelikle aracın pillerinin yaklaşık kıymetinin 10 ile 12 bin dolar ortasında olduğunu belirtelim. Türkiye’de vergilerin ve işçiliklerin dahil olduğu fiyat senaryosunda maliyetin 400 bin TL çıktığını belirtelim. Bahisle ilgili olarak değerli bir maliyetin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Lakin Amerika’daki kullanıcıların pillerini ortalama 500 bin ile 800 bin kilometre ortasında değiştirdiğini de ekleyelim.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/tesla-model-y-batarya-degisim-ucreti-ne-kadar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir