Kalp ameliyatları için kıymetli gelişme! Robotik katater

Yeni robotik kateter teknolojisi ile kalp ameliyatı riskleri de azalacak. Yapılan araştırmalar umut verici sonuçlar verdi.

Kalp ameliyatları için kıymetli gelişme! Robotik katater
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ABD Boston Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda riskli kalp ameliyatları için yeni bir robotik kateter geliştirdi. Kateterler tıpta bedenden sıvı alınması ya da sıvı verilmesi için kullanılan tüpler olarak tanımlanıyor. Fakat bilim insanlarının geliştirdiği robotik katater, kalp kapakçığı ameliyatı üzere riskli operasyonlarda muvaffakiyet kazandı.

Kalp ameliyatlarında riski azaltan robotik katater

Katater, üstte da anlattığımız üzere damarlara sıvı veren ve alan tüplerden ve borulardan oluşuyor. Fakat bu yeni robotik katater, ince ve esnek bir robotik uca sahip. Bu uç sayesinde kalp damarlarına giren aygıtın ucu hava basıncıyla şişip, cerraha müdahale edecek alan açabiliyor.

Yine bu şişme hareketi sayesinde daha stabil bir alan oluşturan robotik kalp ameliyatı aygıtı, tekrar genişleyebilir bir halkaya da sahip. Bu halka da şişip kataterin girdiği alanda sabit kalmasını sağlıyor. Araştırmacıların belirttiğine nazaran kalp ameliyatlarında bu kateter muvaffakiyet oranını artıracak ve ameliyatı kısaltacak özelliklere sahip.


Robotik kateter

Bu manada Robotik kalp operasyonları için kıymetli denemeler de araştırma sırasında gerçekleşti. Domuz kalbi üzerinde yapılan birinci denemelerde, iki başka takım domuz kalbine pil yerleştirdi. Bir tarafta bu süreci standart bir kateterle yapan tecrübeli bir kalp damar cerrahı ve karşısında tecrübesiz beş kalp damar cerrahı yer aldı. Tecrübesiz olan grup ise tıpkı ameliyat için robotik kateter kullandı. Her iki grupta çok yakın müddetlerde ve başarılı bir formda operasyonu tamamladı.

Bu manada kalp ameliyatı için robotik kateter kullanımı, tecrübesiz tabiplerin bile muvaffakiyet yüzdesini artırıyor. İkinci deneyde ise kalp kapakçığı tamiratı ameliyatının birinci evresi formunda gerçekleşti. Tekrar birebir grupların yer aldığı araştırmada da robotik kateter kullanan tecrübesiz takım, tecrübeli cerrahla birebir muvaffakiyete birebir müddette ulaştı. Araştırma takımı daha kritik kalp operasyonları için de robotik kateter araştırmasına devam ediyor.

Robot teknolojisi bilhassa son yirmi senede tıp alanında kıymetli muvaffakiyetler kazandı. Bugün birçok kritik ameliyatta robotik teknolojiler artık hayatımızın bir modülü. Bu manada gelecekte bir çok riskli ameliyat için de bu teknolojiler hayatımızı kurtarmaya devam edecek üzere görünüyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/robotik-kateter-kalp-ameliyati

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir