İpek üzere transistör! Biyolojik işlemci için kıymetli adım

Bilim insanları biyolojik işlemci için değerli bir adım attı. İpek ipliklerden transistör geliştiren araştırmacılar, farklı sonuçlara ulaştı

İpek üzere transistör! Biyolojik işlemci için kıymetli adım
  • 0
  • 8
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İşlemci ve transistör teknolojisi her geçen gün öteki bir yere evriliyor. Bugün 3 nm düzeyinde olan işlemci teknolojisi yakında 2 nm düzeylerine kadar da inecek. Pekala lakin ileride bizi nasıl işlemciler bekliyor? Bu manada bilim insanları içinde ipekten ipliklerin de yer aldığı transistör geliştirmeyi başardı. Bu transistörler biyolojik işlemci için de değerli bir adım olabilir.

Bilim insanları biyolojik işlemci için ipekten transistör üretti

Bilim insanları, artık tabiata daha uyumlu olan ve daha kolay üretilebilen işlemciler için değerli adımlar atıyor. Bildiğiniz üzere işlemciler bugünün teknlojisinin çekirdeğini oluşturuyor. Lakin hem üretim masrafları hem de üretilirken tabiata verilen ziyanlar, yeni dermanların aranmasına neden oluyor.

Bu manada araştırmacılar, yarı biyolojik transistörler üretmenin peşine düştü. Bu transistörlerin en değerli özelliği ise etrafını değiştiren ve ahenk sağlayabilen yapıları. Bildiğiniz üzere bugün işlemci teknolojisinde bir saç kılından daha ince transistörler üretilebiliyor. Takım, birebir teknolojiyle ipek iplik katkılı transistörler üretti. Bu manada araştırmacılar, 10 nm düzeyinde ipek iplikler kullandı. Burada ipek bilhassa transistörlerin yalıtım materyallerinin yerini aldı.

Araştırma takımı birinci olarak ipek ipliklerden üretilen transistörleri bir nefes sensörü için kullandı. Bu nefes sensörü nemdeki en ufak değişiklikleri bile algılayabiliyor. Bunun temel sebebi ise biyolojik yapılı olan transistörlerin etrafıyla etkileşime geçme özelliği.

Bilim insanları, ipek katmanına ekledikleri kimi değişiklikler sayesinde bu nefes sensörü, nefesin içinde yer alan kimyasalları ve karbondioksit düzeyini epey hassas halde algılamayı başardı. Tekrar bu eklemeler sayesinde bu yarı biyolojik sensör birtakım kalp bozukluklarını da nefes yoluyla tespit etmeyi başardı.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ipek-transistor-biyolojik-islemci-onemli-adim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir