Sismik izolatör burada üretiliyor!

Türkiye, son yıllarda yaşadığı şiddetli zelzelelerle birlikte bu hafızasını daima aktüel tutuyor. Sismik izolatör nedir?

Sismik izolatör burada üretiliyor!
  • 0
  • 0
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


Türkiye, sarsıntı jenerasyonunda olmasıyla ve bilhassa son yıllarda yaşadığı şiddetli sarsıntılarla birlikte bu hafızasını daima yeni tutuyor. Pekala yıkımları ve can kaybını değerli ölçüde etkileyen sismik izolatör sistemi nedir? Nasıl kurulur?

Sismik izolatör burada üretiliyor!

TİS Teknoloji web sitesine ulaşmak için buraya tıklayın

Depremler, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdide karşı en tesirli savunma metotlarından biri de sismik izolatör sistemi. Sismik izolatör, sarsıntı, rüzgâr üzere tesirleri azaltmak için tasarlanmış bir sistem. Bu sistem, yer ile yapının tabanı ortasına yerleştirilen esnek güç sönümleyici elemanlar sayesinde sarsıntı kuvvetlerinin yapıya aktarılmasını azaltır ve sismik enerjiyi absorbe ediyor.

MİM Mühendislik tarafından kurulan TİS Teknoloji, Türkiye’deki zelzele yalıtımlı bina muhtaçlığına yanıt vermek için kurulmuştur. Şirket, yalıtım aygıtlarının tasarım, imalat, montaj ve servisine kadar tüm süreci yönetiyor. Bilhassa sıhhat kesiminde zarurî hale gelen bu teknoloji, hastanelerin ve başka kritik yapıların güvenliğini artırıyor.

Maraş Sarsıntıları sırasında, sismik izolatörlerin ehemmiyeti bir sefer daha ortaya çıktı. Sıhhat Bakanlığı’nın bölgedeki Kent Hastaneleri, bu teknoloji sayesinde faaliyetlerine devam edebildi. Bu durum, sismik izolatörlü yapılara olan muhtaçlığı ve ehemmiyeti kanıtladı. Sıhhat Bakanlığı’nın sismik izolatörlü hastaneler konusunda aldığı karar, bu teknolojinin gelişimine büyük katkı sağladı. Hastanelerin ve başka kritik yapıların güvenliği bu kararla daha da kıymet kazandı.

Yerli üretim, Türkiye’nin sarsıntı problemine mahallî tahliller sunarak değerli bir rol oynuyor. Yerli sismik izolatörler, ulusal gereksinimlere uygun olarak tasarlanıp üretiliyor ve böylelikle daha tesirli sonuçlar veriyor. TİS Teknoloji’nin eserleri çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Yurt dışındaki talebin Türkiye’deki talepten farklı olmasının sebepleri ortasında sarsıntı riskinin küresel ölçekte farklılık göstermesi ve Türkiye’nin bu alandaki uzmanlığının tanınması yer alıyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/sismik-izolator-burada-uretiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir