Hyundai araçlarda bağırırken bir daha düşünün! Polisi arayabilir

Hyundai, H-SOS isimli bir proje ile araç içerisine mikrofonlar yerleştirecek. Kaza anında otomatik olarak polisi arayacak.

Hyundai araçlarda bağırırken bir daha düşünün! Polisi arayabilir
  • 0
  • 2
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Hyundai Motor Group, acil durumlarda şoförlere yardımcı olması için bir araç içi gözetleme sistemini tanıttı. Şimdi fikir kademesinde olan bu özellik, araç içerisini daima dinleyen mikrofonlar yer veriyor. Bu mikrofonlar çığlık yahut patlama üzere sesleri duyması halinde 112 çizgisine bağlanıyor.

Hyundai, H-SOS ile acil durumlara karşı sizi izleyecek

“H-SOS” ismi verilen konsept, Hyundai’nin her yıl düzenlenen Fikir Festivali’nde bronz ödül kazandı. Proje etrafını daima dinleyen mikrofonlar, kameralar ve sensörlere yer veriyor. Sistem, çığlık yahut patlama üzere bir ses duyarsa araca dikkat çekmek için birtakım tedbirler alıyor.

Kaza oldugunu anlayan H-SOS, aracın farlarını ve kornasını aktifleştiriyor. Birebir vakitte polise otomatik olarak bildirimde bulunarak araçta kaydedilen görüntüyü iletiyor.

Proje bilhassa ıssız bölgelerde yaşanan kazalar için epeyce dikkat çekmeyi başardı. Fakat H-SOS’un en büyük problemlerinin başında saklılığı büsbütün bitirmesi bulunuyor. Yani araç içerisindeki hareketler ve seslerin takip edilmesi, kapalılık tasalarına yol açtı. Hyundai’nin bu dataları nasıl depolayacağı da tartışma konusu.

Hyundai, H-SOS’un güvenliği artırmayı amaçladığını söyledi. Lakin nezaret yeteneklerinin; bilgi erişimi, kullanımı ve saklanmasına ait katı kurallar yüzünden kısıtlanacağını düşünüyor. Bilgi güvenliğine ait tenkitleri de kabul etmeyi unutmadı.

Bu projenin şimdi fikir kademesinde olduğunu ve Hyundai tarafından resmi olarak geliştirilmediğini hatırlatmak gerekiyor. Bakalım şirket bu projeyi nasıl kıymetlendirecek, vakitle göreceğiz.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/hyundai-h-sos-arac-takibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir