SAMÜ’de 400. Açık Kalp Ameliyatı Kutlandı

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmında yıl başından bu yana 400. açık kalp ameliyatının gerçekleştirilmesi münasebetiyle kutlama programı düzenlendi. SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen programdaki konuşmasında, Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesinde yılda 400 açık kalp ameliyatı yapılmış olmasından ötürü gurur duyduklarını söyledi.

SAMÜ’de 400. Açık Kalp Ameliyatı Kutlandı
  • 0
  • 4
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmında yıl başından bu yana 400. açık kalp ameliyatının gerçekleştirilmesi münasebetiyle kutlama programı düzenlendi.

SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen programdaki konuşmasında, Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesinde yılda 400 açık kalp ameliyatı yapılmış olmasından ötürü gurur duyduklarını söyledi.

Hastaların geçen yıllarda Samsun’da tedavi olamadıklarında İstanbul ya da Ankara’ya gittiklerine işaret eden Aydın, “Biz sıhhat için, ameliyatlar için kent değiştirmenin yolunu kapattık. Zira devletimiz sıhhate önemli manada yatırım yapıyor. Bunun karşılığında sıhhat çalışanlarımız, tabiplerimiz ve onların yardımcıları ile idarecisi olarak bizim vazifemiz, bu yatırımın karşısında insanımıza en kaliteli ve verimli formda sıhhat hizmeti sunmak. 400’üncü açık kalp ameliyatını gerçekleştiren gruba şükranlarımı ve minnet hislerimi sunuyorum.” tabirlerini kullandı.

Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Kısmı Lideri Dr. Öğretim Üyesi Emrah Ereren de Türkiye’de yılda 60 binin üzerinde açık kalp ameliyatı yapıldığını lisana getirdi.

Sadece İstanbul’da açık kalp ameliyatı yapılan 234 merkez bulunduğunu anlatan Ereren, “Samsun’da 2011’den itibaren 5 hastanede açık kalp ameliyatı yapılıyor. Yalnızca Samsun’dan değil Amasya, Sinop, Çorum ve etraf vilayetlerden de önemli manada hasta geliyor ve açık kalp ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl 365 ameliyat yapınca, ‘400 de olur mu?’ diye konuşmuştuk. 400 oldu ve devam ediyor. Bu sene herhalde 430’larda bitireceğiz. Bütün bunların gerisinde çok büyük bir emek var, çok büyük bir takım var.” dedi.

“Bir kalp merkezinde yapılan bütün süreçler burada yapılmaktadır”

Dahili Tıp Bilimleri Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Uğur Arslan ise hastanede kompleks olaylara da müdahale edildiğine dikkati çekerek “Bir kalp merkezinde yapılan bütün süreçler burada yapılmaktadır. Bunu ardımızdaki güçle yapabiliyoruz. Birinci kurulduğunda butik bir hastaneydi burası. Şu anda Samsun’un en büyük kalp merkezi haline getirdik.” diye konuştu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Kısmı Dr. Öğretim Üyesi İlker Hasan Karal da bu ameliyatların grup işi olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Anestezi grubundan hasta bakıcısına kadar tüm grup arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Devlet kurumlarına ve bizlere güvenen hastalarımıza da çok teşekkür ediyoruz. Sıhhatlerini ihmal etmeyip denetimine gelip uygun tedavileri hastanemizde alabileceklerini hatırlatmak istiyoruz. 400. açık kalp cerrahisi geçen hafta prestijiyle yapıldı. Karadeniz’de ve öbür hastaneler dahilinde bu kadar yüksek açık kalp cerrahisi ameliyatı yapan birinci merkez olduk. Bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağıdır.”

Program sonunda hastaneden emekli olan yahut öteki bir sıhhat merkezine giden hekimlere plaket verildi.

Kaynak: AA / Yeni

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/samu-de-400-acik-kalp-ameliyati-kutlandi-16621847-haberi/

#radyo #haber #radyonabizcomtr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir