Android ve iOS kullanıcıları takip mi ediliyor? ABD’den itiraf

ABD’li bir senatör, Android ve iOS sahiplerinin devlet kuruluşları tarafından nasıl takip edildiğini açıkladı. İşte ayrıntılar.

Android ve iOS kullanıcıları takip mi ediliyor? ABD’den itiraf
  • 0
  • 2
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Akıllı telefonlar hayatımızın her alanına girdikçe, kullanıcı bilgileri de değerli hale geldi. Devlet kuruluşları ise bu bilgiler ile vatandaşlarını takip etmek istiyor. Apple ve Google’ın bu bahiste devletlere kullanıcı bilgilerini dağıtabileceği uyarısı yapıldı. Bir ABD Senatörü, Android ve iOS sahiplerinin takip edildiğini düşünüyor.

Android ve iOS aygıtları, devletler tarafından izleniyor mu?

ABD Senatörü Ron Wyden, akıllı telefon kullanıcılarının takip edildiğini lisana getirdi. Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yeni bir mektupta Wyden, muhakkak hükümetlerin iOS ve Android kullanıcılarını belli uygulamalar aracılığıyla gözetlediğini sav etti. Bunun için anlık bildirimleri kullandığını söyledi.

Uygulamalardan akıllı telefonlara gönderilen bildirilerin hükümet tarafından kullanılabileceğine dikkat çekti. Senatöre nazaran teknoloji devleri, anlık bildirimler ile kullanıcı datalarını hükümetlere teslim edebilir.

ABD’li senatör, hükümetlerin Apple ve Google’ı tehdit edebileceğinin de altını çizdi. Bildirim içerikleri dahil olmak üzere kullanıcıların bildirimler yoluyla uygulamalarla nasıl etkileşimde bulunduklarına ait bilgileri toplayabileceğini lisana getirdi.

Bu tıp datalar, uygulama kullanım alışkanlıkları ve faaliyetleri hakkında özel detayları ortaya çıkarabilir. Wyden, Apple ve Google’ın yabancı kuruluşlardan anlık bildirim kayıtları için aldıkları talepler konusunda şeffaf olması gerektiğini söylüyor.

Her iki şirket de geçmişte bu cins nezaret taleplerinin yapıldığını doğruladı. Wyden’in talebi üzerine Apple ve Google, bu hususta şeffaflığı desteklediklerini lisana getirdi. Apple şeffaflık raporlarında anlık bildirim taleplerini bildireceğini söyledi. Google ise halihazırda devletlerin talep ettiği dataları açıklıyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/abd-android-ios-takip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir