Öğrenciler mutlu! Google, yeni yapay zeka aracını kullanıma sundu

Google, kısa müddet evvel NotebookLM isimli yeni yapay zeka aracını kullanıma sundu. Pekala Google NotebookLM ne işe yarıyor?

Öğrenciler mutlu! Google, yeni yapay zeka aracını kullanıma sundu
 • 0
 • 1
 • 9 Aralık 2023
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Son devirlerde yapay zeka alanındaki çalışmalar gözle görülür bir biçimde artış gösterdi. Bu alanda birçok şirket değerli araştırmalar ve projeler üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bu şirketler ortasında OpenAI’ın yanı sıra Google da bulunuyor.

Google, geçtiğimiz günlerde GPT-4 rakibi Gemini’i tanıttı. Yetenekleri ile dikkat çeken bu yapay zeka lisan modeli, Google hizmetlerine entegre edilmeye başlandı. Son olarak teknoloji devi, Gemini ile desteklenen NotebookLM aracını kullanıma sundu. İşte yeni yapay zeka aracı ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Google NotebookLM nedir, ne işe fayda?

Aslına bakacak olursak Google’ın bu yapay zeka aracının birinci ismi Project Tailwind idi. Sonrasında NotebookLM olarak tekrar isimlendirildi ve bu araç uzun bir müddettir test ediliyordu. Bugün ise nihayet herkese sunulmaya başlandı.


Google NotebookLM arayüzü

Google Gemini Pro ile desteklenen Google NotebookLM, kullanıcıların uzun metinlerden özet çıkarmasını ve bilgi edinmesini mümkün kılıyor. Lakin bu araç, ChatGPT üzere sohbet botlarının tersine bilgi sağlamak için internetten değil, sizin verdiğiniz kaynaktan yola çıkıyor. Bu kaynağı ise Google Drive üzerinden çekebilir, bir PDF belgesi yükleyebilir yahut direktmen kopyaladığınız metni yapıştırarak sağlayabilirsiniz.

Yapay zeka aracı, özet çıkarmak için en fazla 100 kaynaktan yararlanabiliyor. Örnek vermek gerekirse, bir öğrenciyseniz ve yarın sınavınız varsa, üstelik hiç çalışmadıysanız, edindiğiniz ders notlarını Google NotebookLM ile özet hale getirebilirsiniz. Böylece kısa bir metin üzerinden mevzuyu öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Bununla bir arada yalnızca özet çıkarmakla kalmayıp, verdiğiniz kaynak yahut kaynaklar ile ilgili sorular da sorabilirsiniz. Örneğin elinizde uzun bir metin varsa ve bu metinde yer alan yalnızca birkaç bilgiye gereksiniminiz varsa Google NotebookLM aracını kullanabilirsiniz.

Google NotebookLM aracı Türkiye’de olmamasına karşın birtakım yollar ile erişim sağladık. Böylece test etme imkanına sahip olduk. Üstteki ekran imajında de görebileceğiniz üzere yapay zeka aracına biyoloji dersi için fotosentez ile ilgili uzun bir kaynak verdik. Akabinde fotosentez formüllerini sorduk. NotebookLM ise istediğimiz üzere bir karşılık verdi. Yapay zeka aracı şu anda yalnızca İngilizce lisanında kullanılabiliyor.

Google NotebookLM, kısa müddet evvel hudutlu erişim sürecinden çıkarak ABD’de herkesin kullanıma sunuldu. Dünya genelinde ne vakit yayınlanacağı ise şimdilik bilinmiyor. Bunun için önümüzdeki haftalar işaret ediliyor. Pekala bu yapay zeka aracı nasıl kullanılır?

Google NotebookLM nasıl kullanılır?

 • 1. Adım: Buraya tıklayarak Google NotebookLM sayfasına ulaşın.
 • 2. Adım: Kullanım şartlarını okuduktan sonra onaylamanız gerekiyor.
 • 3. Adım: İşte bu kadar! Artık kullanabilirsiniz.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/google-notebooklm-kullanima-sunuldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir