ODMD’den açıklama: Elektrikli araçlar bildirisi şaşırttı!

ODMD İdare Şurası Lideri Ali Haydar Bozkurt, elektrikli araç bildirisi ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.

ODMD’den açıklama: Elektrikli araçlar bildirisi şaşırttı!
  • 0
  • 1
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Geçen hafta, Türkiye’de, kimi elektrikli araçların ithalatına ait yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu kararın akabinde OYDER karara itiraz ederek, birtakım risklere dikkat çekti. Artık ise ODMD İdare Konseyi Lideri Ali Haydar Bozkurt, elektrikli araç bildirisi ile ilgili kimi açıklamalarda bulundu.

Elektrikli araçlar bildirisi için: Şaşırdık

futureflow.life’da yayınlanan habere nazaran, 29 Kasım 2023 tarihinde yayınlanan son “Elektrikli Araçların İthaline Ait Tebliği” hakkında değerlendirmelerde bulunan ODMD İdare Konseyi Lideri Ali Haydar Bozkurt, mevzuyla ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Elektrikli Araçların İthaline Ait yapılan son düzenlemeden ötürü doğruyu söylemek gerekirse şaşırdığımızı söz edebiliriz. Evet, son periyotta Türkiye pazarına girmeye başlayan elektrikli araç marka sayısındaki artış sebebiyle, bilhassa de tüketicilerin mağdur olmaması ismine kimi tedbirlerin alınması kaçınılmaz görünüyordu.

Biz de ODMD olarak, şimdi yeni bir teknoloji olan elektrikli araçlarla ilgili standartların belirlenmesi ve tüm ayrıntılarıyla uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Araçların servis ve tamir hizmeti alacağı tesisler ve bu tesislerdeki güvenlik ekipmanları, araçlara hizmet verecek teknik işçinin eğitimi üzere bahisler hayati ehemmiyet taşımaktadır. Örneğin bu mevzuda eğitimsiz bir teknisyenin elektrikli araca müdahalesi, teknisyenin can güvenliği için yüksek risk oluşturmaktadır. Birebir biçimde elektrikli bir araçta servis ve tamirat esnasında oluşabilecek negatif bir durumda, araca nasıl müdahale edileceği konusunda gerekli eğitimlerin alınmış olması ve müdahale ekipmanlarının servis hizmeti veren yetkili bayilerde standart olarak bulunması gerektiği konusunda da hemfikiriz.

Ancak öteki yandan, üstte bahsedilen maksadın ötesinde, ticaretin engellenmesi düzeyinde bir noktaya ulaşan tedbirlerin, ülkemizde yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcıların hamasetlerinin kırılmasına sebebiyet verebileceğini düşünüyoruz. Yatırım ortamının güzelleştirilmesine pürüz teşkil edecek uygulamalardan kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz. Çıkan son bildirim ile, yalnızca pazara yeni giriş yapacak marka ve modeller değil, ülkemizdeki yerleşik ve hatta üretim yatırımı olan markaların da birçok modelinin satışını engellemeye yönelik bir durum oluşmuştur.

Elektrikli araç teknolojisinin gerektirdiği tüm güvenlik standartları belirlenmeli ve bunun birebir uygulanması kuralı getirilmelidir. Bu halde hem elektrikli araç kullanıcısının hem de araca hizmet veren teknisyenlerin güvenliği en üst seviyede sağlanmalı, gereken standartları yerine getirmeden hiçbir markanın pazara girişine müsaade verilmemelidir. Bununla bir arada tüm dünyada kabul görmekte olan elektrikli araçların, vatandaşın yararına olacak formda rekabetçi bir ortam yaratmasına da mahzur olunmamalıdır.“

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/odmd-aciklama-elektrikli-araclar-tebligi-sasirtti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir