Aselsan rekora koşuyor! Yüksek teknoloji siparişleri tavan yaptı

Turkiye’nin en büyük savunma sanayii şirketlerinden biri olan ASELSAN rekora koşuyor! İşte yapılan son muahede ve ayrıntıları…

Aselsan rekora koşuyor! Yüksek teknoloji siparişleri tavan yaptı
  • 0
  • 1
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Türkiye’nin yerli ve ulusal savunma sanayi projeleri ortasında büyük işlere imza atan esaslı şirket Aselsan rekora koşuyor. Yaptığı son mutabakat ile rekor pahada sipariş aldı. İşte Aselsan ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ortasında yapılan sipariş mutabakatı ve detayları…

Aselsan ve SSB ortasında İHA teknolojileri için rekor anlaşma!

Aselsan ve Savunma Sanayii Başkanlığı ortasında imzalanan muahede ile şirket rekor sayıda yüksek teknoloji eseri siparişi aldı. Bildiğiniz üzere Türkiye İHA ve SİHA teknolojileri konusunda TUSAŞ, Baykar, Alp Havacılık üzere sayısız başarılı şirket sayesinde küresel çapta ismini duyurdu. Tabi bu iş yalnızca tek bir şirket ile yürütülmüyor.

Zira işin ehli olan Aselsan üzere öbür Türk firmaları da bu araçların yüksek teknoloji eserlerini üretiyor. Mesela MMU KAAN projesi için Aselsan, TULGAR Kask Görüntüleme sistemi bunun yanında F-16, MMU KAAN ve hatta HürJet’e bile takılabilecek olan AESA radarı üretiyor.

Aselsan’a gelen son sipariş ise bilhassa İHA ve SİHA projelerini kapsıyor. Aselsan ve Savunma Sanayii Başkanlığı ortasında İnsansız Hava Araçlarında (İHA) kullanılmak üzere Elektronik Harp Sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve entegrasyonu kapsamında 30 milyon 262 bin 532 ABD Doları (556 milyon 743 bin 98 TL) fiyatında bir kontrat imzalandı.

Elektronik Harp nedir?

Savaşlar her vakit insan yahut silah gücüyle kazanılmaz. Bunun en başarılı örneğini Çanakkale Savaşı esnasında gösterdik ki burada değerli bir ayrıntı var tarihte elektronik harp zaferlerinin birinci örneklerini Çanakkale Savaşı esnasında gördük. 5 Mart 1915 tarihinde, iki torpido ve Queen Elizabeth savaş gemisi üstteki düşman uçağından bilgi alarak Kilitbahir’de bulunan topçu bataryalarını bombalıyordu.

Gördüğünüz üzere aşağıdaki gemiler üstteki uçağa bir telsiz teması ile bağlıydı ve bu sırada alınan bilgiler ile başarılı bir bombardıman gerçekleştiriyorlardı. Lakin bilmedikleri bir şey vardı: Kilitbahir girişinde gizlenen Yıldız Telsiz Telgraf İstasyonu! Bu istasyon sayesinde düşman araçları ortasındaki ilişki “Jamming” olarak isimlendirilen prosedür ile koparıldı. Bu sayede bombardıman başarısız oldu.

İşte elektronik harp dediğimiz olay en kolay örnekle bu biçimde anlatılmakta. Yani düşman birliklerinin araçları yahut komite birlikleri ortasındaki kontakları koparmak, savunma sistemlerini bozmak olarak kısa bir örnekle anlatabiliriz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/aselsan-rekora-kosuyor-yuksek-teknoloji-siparisleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir