NASA’dan kayıp göktaşı için uyarı! Dünya’ya çarpabilir

Birinci sefer 2007’de keşfedilen 2007 FT3 göktaşı, teleskopların görüş açısından çıktıktan sonra Dünya’ya çarpma ihtimaliyle gündemde!

NASA’dan kayıp göktaşı için uyarı! Dünya’ya çarpabilir
  • 0
  • 6
  • 29 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İlk defa 2007’de keşfedilen ve o vakitten itibaren ortalıkta görülmeyen bir asteroid tekrar gündeme geldi. 2007 FT3 diye isimlendirilen göktaşı, bilim beşerlerine nazaran büyük bir tehlike saçabilir. Bilim beşerlerine nazaran 2007 FT3 göktaşı Dünya’ya hakikat dönüş yolunda. İşte detaylar!

Göktaşı Dünya’ya çarparsa 2,6 milyar ton TNT gücüyle patlayacak!

2007 yılında birinci kere keşfedilen 2007 FT3 adlı göktaşı, o vakitten itibaren bir daha görülmedi. Keşfedilmesinden bir gün sonra kaybolan göktaşı tekrar gündeme gelmeye başladı. Bilim beşerlerine nazaran kelam konusu göktaşı Dünya’ya yanlışsız geliyor.

NASA’nın Dünya’ya Yakın Obje Araştırmaları Merkezi (CNEOS), kaybolduğu andan itibaren asteroidin nereye gideceğini belirlemeye çalışıyor. Bu çalışmalar sonucunda ise NASA uzmanları, asteroidin önümüzdeki yıl Dünya’ya çarpabileceğini düşünüyor.

Söz konusu asteroidin hangi istikamette olduğu tam olarak belirlenemedi. Bu nedenle de uzmanların belirttiği çarpışma sırf bir ihtimal dahilinde. Lakin asteroidin 2024 ekim ayında Dünya’ya çarpma ihtimali yaklaşık 11,5 milyonda 1 şeklinde belirlendi.

Kayıp astreoid Dünya’ya çarparsa 2,6 milyar ton TNT gücüyle patlayacak. Bu çarpma bir gezegeni yok etmek için kâfi değil. Lakin büyük bir hasar açma ve gezegene şok dalgaları gönderme gücünde yer alıyor.

Bu usul bir açıklama ziyadesiyle korkutucu lakin daha öncesinde de bu şekil açıklamalar oldu. Dünya’ya yakın 30 binden fazla astreoid keşfi var. Bu göktaşları halihazırda gözlemlenmeye devam ediyor. Fakat NASA ve öteki kurumlar, Güneş’in ışığı içerisinde saklanan ve keşfedilmemiş astreoid ve kuyrukluyıldızlar olduğunu düşünüyor.

Peki, siz NASA kayıp göktaşı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/nasa-kayip-goktasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir