Microsoft’tan beklenmedik adım! Windows abonelik periyodu başlıyor

Windows 10 güncelleme dağıtımı 2025 yılında bitecek. Bu tarihten sonra güncelleme almak isteyenlere abonelik sunulacak.

Microsoft’tan beklenmedik adım! Windows abonelik periyodu başlıyor
  • 0
  • 2
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Microsoft, son yıllarda kullanıcıları Windows 11’e çekmeye çalışıyor. Yapay zeka dayanağıyla birlikte birçok değerli özellik kazanan işletim sistemi, Windows 10 üzere sistemleri ise geri plana atıyor. Microsoft’un son açıklamasına nazaran, 2025’ten sonra güncelleme almak isteyen kullanıcıların ödemesi yapması gerekecek.

Windows 10 güncellemeleri için abonelik gerekecek

Microsoft, 14 Ekim 2025 tarihinden sonra Windows 10 için fiyatsız güvenlik güncelleştirmeleri sağlamayı durduracağını açıkladı. Bu tarihten itibaren Windows 10’u şimdiki tutmak isteyen kullanıcıların, güvenlik paketleri ve düzeltmeler için ödeme yapması gerekecek.

Yazılım devi, Windows 10’un 2025’ten itibaren 10 yıllık ömrünün sonuna ulaşmış olacağını belirtti. Kaynaklarını birden fazla eski sürüme dağıtmak yerine, eforlarını Windows 11 ve Windows 12‘ye kaydırmak istiyor.

Windows 10 kullanıcılarının 14 Ekim’den sonra birkaç seçeneği olacak. Windows 11’e yükseltme yapabilirler ve bu sayede 2025’ten sonra da fiyatsız güncelleme almaya devam edebilirler. Windows 10’da kalabilir, lakin Ekim’den sonra ESU (Genişletilmiş Güvenlik Güncellemesi) aboneliğiyle ödeme yapabilirler.

Microsoft’un aslında ESU dayanağını yalnızca şirketlere sunduğunu hatırlatmak gerekiyor. Fakat Windows 10’la birlikte kişisel kullanıcılar da faydalanbilecek. Abonelik ücreti şimdi açıklanmadı, lakin aylık güncellemelere erişmek için muhtemelen aylık bir ödeme istenecek.

Bu atılım, yükseltme yapmak yahut farklı bir işletim sistemine geçmek istemeyen Windows 10 kullanıcılarında telaşlara yol açtı. Kesim analistleri ise Windows 10’un uzun müddettir piyasada olduğunu ve Microsoft’un daha fazla takviye veremeyeceğini söylüyor.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/windows-10-guncelleme-abonelik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir