Manisa’nın Üzüm Başşehri Alaşehir’de Budama Dönemi Başladı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde budama dönemi öncesi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları, üreticileri ve budak ustalarını nelere dikkat etmeleri konusunda ikazlarda bulundu. Budama sürecinde dikkat edilmesi gereken konular unsurlar halinde sıralandı.

Manisa’nın Üzüm Başşehri Alaşehir’de Budama Dönemi Başladı
  • 0
  • 3
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Üzümün başşehri olarak bilinen Manisa’nın Alaşehir ilçesinde budama dönemi öncesi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları, üreticileri ve budak ustalarını nelere dikkat etmeleri konusunda ikazlarda bulundu.

Dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye üzümün başşehri Alaşehir’de bağ budama dönemi başladı. Bağ budama dönemin başlamasıyla birlikte, Alaşehir İlçe Tarım Orman Müdürlüğü bağ budanmasında dikkat edilmesi gereken konuları hatırlatarak, üreticileri ve budak ustalarına ihtarlarda bulundu.

“Üreticiler üzümünü sofralık yahut kurutmalık mı üretecek, ona nazaran kol bırakmalıdır. Budama sürecinde yenice bağlar, erkence çeşitler, ağır hastalık geçirmiş bağlar en sona bırakılmalıdır. 2023 yılında bağlarda mildiyö hastalığı ağır geçti. 15 Ekim 2023’e kadar devam etti. Hala daha asmalarda yeşil yapraklar bulunuyor. Üreticiler bunları kesinlikle dikkate almaları gerekir” diyen

“Yapraklar dökülmeden budama yapılmamalı”

Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde misyonlu Ziraat Mühendisi Hafize Metin, “Bölgemizde iklim kuralları uygun gittiği için asmalar faaliyetine devam etmekte olup yapraklarını şimdi dökmediler. Bu periyotta budamaya başlanmamalıdır. Budamaya yaprakların tamamının döküldüğü, sürgünlerin tamamının odunlaştığı devirde başlanmalı, gözlerin uyanmasına 15 gün kalana kadar budama yapılabilir. Asmaların ortalama 100 gün olan uyku periyodu başlamadan yapılan budamalar, asmalara ziyan verebilir ve randımanı olumsuz tarafta etkileyebilir.” dedi.

“Erken budanan asma erken uyanır”

Metin, “Özellikle Nisan ayı başlarındaki ilkbahar geç donlarından daha fazla ziyan görürler. Don riski olan bölgelerde budamayı mümkün olduğu kadar geç yapmak gerekir. Ölükol, kav üzere mantarı hastalıklar yağmurla, nemle yayılır. Budamada açılan yaralardan 2 ay müddetle içeri girme tehlikeleri vardır. Erken budama yapılarak bu risk artar ve asmalara ziyan verebilir.” ikazlarında bulundu. – MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat

Haberler.com

https://www.haberler.com/ekonomi/manisa-nin-uzum-baskenti-alasehir-de-budama-sezonu-basladi-16607018-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir