İsrail savaşı bitirmek için Hamas’a 2 kural sundu: Teslim olun ve esirleri hür bırakın

Hamas ile süreksiz ateşkesin sona ermesiyle Gazze’ye yönelik hücumlara tekrar başlayan İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman, Filistin direniş hareketi Hamas’ın “teslim olması ve Gazze’de tutulan esirlerin özgür bırakılması” kaidesiyle Gazze’ye yönelik taarruzlarının bitebileceğini söyledi.

İsrail savaşı bitirmek için Hamas’a 2 kural sundu: Teslim olun ve esirleri hür bırakın
  • 0
  • 5
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Gazze‘deki süreksiz ateşkesin sona ermesiyle akınlarına yine başlayan İsrail, Hamas’a savaşı bitirmek için 2 koşul sundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Gendelman, Filistin direniş hareketi Hamas’ın “teslim olması ve Gazze‘de tutulan esirlerin özgür bırakılması” kuralıyla Gazze‘ye yönelik taarruzlarının bitebileceğini söyledi.

İSRAİL TAARRUZLARININ ŞİDDETİNİ ARTIRDI

İsrail’in Gazze‘ye yönelik operasyonunda 2 ay geride kalırken taarruzların şiddeti giderek artıyor. Gazze‘nin hem kuzeyi hem de güneyi amaç alınıyor. İsrail ordusu, kuzeyden kaçan yüzbinlerce sivilin sığındığı ve daha evvel inançlı bölge olarak ilan edilen Gazze‘nin güneyindeki Han Yunus’un kuşatıldığını ve askerlerinin kentin merkezinde operasyon düzenlediğini açıkladı.

CEBALİYE MÜLTECİ KAMPI’NDA ONLARCA SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları da kent merkezinde İsrail güçleriyle şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi. İsrail bir sefer daha Gazze‘nin kuzeyindeki Cebaliye Mülteci Kampını amaç aldı. Hücumda ölenler ve yaralananlar olduğu açıklandı. İsrail güçleri, bölgede Hamas’ın ana karakolunu ele geçirdiklerini, tüneller ve silah deposu bulduklarını duyurdu. İsrail’in yüzlerce tankla Cebaliye Mülteci Kampı’nın etrafını sardığı da gelen bilgiler ortasında.

“GAZZE’DEKİ İNSANİ SİSTEM BÜSBÜTÜN ÇÖKEBİLİR”

Filistin Kızılayı Gazze‘nin kuzeyinde ambulans hizmetlerini artan hücumlar nedeniyle askıya aldı. İnsani ateşkesin ay başında sona ermesinden bu yana Gazze‘nin kuzeyine hiçbir yardım ulaşmadı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze‘deki insani sistemin çökebileceği ve kamu nizamının büsbütün bozulabileceği konusunda uyardı. Guterres, Gazze için Birleşmiş Milletler tüzüğünün 99’uncu unsurundaki yetkisini kullandı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Kuruluna ateşkes daveti yapan bir mektup gönderdi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Guterres’in bu adımına sert reaksiyon gösterdi. Cohen, Guterres’in misyon mühletinin dünya barışı için tehdit oluşturduğunu argüman ederek, Hamas’ı desteklemekle suçladı.

CAN KAYBI 17 BİN 177’YE YÜKSELDİ

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana ataklarını sürdürdüğü Gazze’de son iki günde öldürülen Filistinli sayısı 930 artarak 17 bin 177’ye yükseldi. Öte yandan Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara akınlarında öldürülen İsrail askerlerinin sayısı da 89’a yükseldi.

Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman.

İSRAİL SAVAŞI BİTİRMEK İÇİN 2 KAİDESİNİ AÇIKLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Filistin direniş hareketi Hamas’ın “teslim olması ve Gazze’de tutulan esirlerin özgür bırakılması” kuralıyla Gazze’ye yönelik akınlarının bitebileceğini söyledi. Ofir Gendelman, Arapça yaptığı basın açıklamasında Gazzelilere seslendi. Gendelman, “Gazzelilere söylüyorum: Savaşı bugün bitirmek iki kaidede mümkün. Birincisi, tüm kaçırılanlarımızın özgür bırakılması gerekiyor. İkincisi, Hamas’ın teslim olması gerekiyor” dedi.

Haberler.com

https://www.haberler.com/haberler/israil-savasi-bitirmek-icin-hamas-a-2-sart-sundu-16607013-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir