İran Dışişleri Bakanı: İsrail’in savaş kabahatleri durdurulmazsa savaş genişleyebilir

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da işlediği savaş hataları durdurulmadığı takdirde bölgedeki savaşın kapsamının genişlemesi ihtimali olduğunu belirtti. Abdullahiyan ile Avrupa Birliği Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ortasında yapılan telefon görüşmesinde Gazze’deki son gelişmeler ve İran ile Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) ortasındaki işbirliği de ele alındı.

İran Dışişleri Bakanı: İsrail’in savaş kabahatleri durdurulmazsa savaş genişleyebilir
  • 0
  • 4
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da işlediği savaş kabahatleri durdurulmadığı takdirde bölgedeki savaşın kapsamının genişlemesi ihtimali olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığının Telegram kümesinden yapılan açıklamaya nazaran, Abdullahiyan ile Avrupa Birliği Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Gazze’deki son gelişmeler ve İran ile Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) ortasındaki işbirliği hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Abdullahiyan, “Siyonist rejimin Gazze halkına yönelik askeri akınlarının bir an evvel durdurulması ve insani yardım gönderme imkanının sağlanması gerekiyor.” dedi.

İsrail’in “Filistinlileri topraklarından zorla çıkarmaya yönelik plan ve eylemlerini” reddettiklerini belirten Abdullahiyan, mevcut sorunun temelinde İsrail’in “işgal ve saldırganlığının” bulunduğunu söyledi.

Abdullahiyan, “İsrail rejiminin Gazze ve Batı Şeria’da işlediği savaş hataları durdurulmadığı takdirde bölgedeki savaşın kapsamının derinleşerek genişlemesi ihtimali var.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in, ABD’nin dayanak siyasetlerini, Gazze’deki askeri hücumları sürdürmesi ve sivilleri öldürmesi için bir teşvik olarak gördüğünü söz eden Abdullahiyan, bunun savaşın devamı ve genişlemesi riskini arttıran bir faktör olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, İran ile UAEA ortasındaki işbirliğinin son durumuna da değinerek bu işbirliğinin teknik ve tüzel çerçevede devam edeceğini kaydetti.

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Borrell de Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki tansiyonun bir an evvel durdurulması gerektiğini belirtti.

AB’nin, İsrail’in memleketler arası hukuka bağlı kalmasını sağlamaya çalıştığını söyleyen Borrell, “Filistin sıkıntısının tahlilinin diplomatik yola odaklanmak olduğuna, askeri atakların devam etmesinin krizin tırmanmasına yol açacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Borrell, İran ile UAEA ortasındaki yapan işbirliğinin devam edeceği istikametindeki umudunu lisana getirdi.

Kaynak: AA / Aktüel

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/iran-disisleri-bakani-israil-in-savas-suclari-durdurulmazsa-savas-genisleyebilir-16590077-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir