Google’ın yeni yapay zekası hekimi ayağınıza getirecek!

Google, sıhhat alanında hizmet verecek yeni yapay zekası MedLM modelini tanıttı. Doktor-hasta bağlantısında yeni bir periyot başlıyor.

Google’ın yeni yapay zekası hekimi ayağınıza getirecek!
  • 0
  • 1
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Google, yapay zeka alanındaki modellerine bir yenisini daha ekledi. Teknoloji devi, sıhhat uygulamaları için özel olarak tasarlanmış yeni MedLM yapay zeka modelini tanıttı. MedLM, Google’ın uzman hekim düzeyinde performans gösterdiğini sav ettiği Med-PaLM 2’yi temel alıyor.

Google yapay zekası MedLM nasıl çalışıyor?

Yeni MedLM aracı, Vertex AI platformu üzerinden belli Google Cloud müşterilerine açıldı. Teknoloji devi, HCA Healthcare ve BenchSci üzere birtakım sıhhat şirketlerinin hastaları üzerinde testler gerçekleştirdiğini söyledi. Hasta notlarının hazırlanması ve tıbbi araştırmaların belirlenmesi üzere vazifelerde tabiplere yardımcı olduğunu aktardı.

MedLM’nin büyük ve küçük iki modelden oluştuğu söz edildi. Büyük MedLM’nin tüm sıhhat sisteminde hasta kayıtlarını tahlil edebileceği ve karmaşık vazifeleri yerine getirebileceği aktarıldı. Orta ölçekli model ise doktor-hasta etkileşimlerinin özetlenmesi üzere gerçek vakitli tahliller sunacak.

Uzman isimler ise kapsamlı testler ve güvenlik tedbirleri olmadan sıhhat hizmetleri alanında yapay zeka kullanmanın riskli olacağını düşünüyor. Google bu hususta temkinli bir yaklaşım benimsediğini tez etse de, tıbbi sohbet botlarının genel kullanıma açılması tehlikeli bulunuyor.

Yapay zeka uygulamalarının ziyanlı teşhis tavsiyeleri verebileceği, tıbbi yanlış bilgileri yayabileceği yahut istemeden özel sıhhat kayıtlarını sızdırabileceği tasaları var. Dünya Sıhhat Örgütü, test edilmemiş sistemlerin kusurlara yol açabileceğini ve yapay zekaya olan itimadı zedeleyebileceğini lisana getirdi.

Google Cloud’un Sıhhat Stratejisi Lideri Aashima Gupta, farklı boyutlarda modeller oluşturmanın, hasta-doktor tahlilinde kıymetli olduğunu söz etti. Herkese uyan tek tahlil yerine, farklı yaklaşımlar ile sıhhat dalında ihtilal yaratabileceğini düşünüyor.

Shiftdelete

Kaynak : https://shiftdelete.net/google-medlm-yapay-zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir