Gmail’den gereksiz e-postalar için yapay zekâlı önlem!

Google’ın e-posta hizmeti Gmail, spam e-postalar için yapay zekâ takviyeli yeni güvenlik tedbirleri alıyor. İşte detaylar!

Gmail’den gereksiz e-postalar için yapay zekâlı önlem!
  • 0
  • 1
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Günümüzde e-posta güvenliği her zamankinden daha da değerli bir hale geldi. Bilhassa Google’ın sunduğu Gmail hizmeti, bu mevzuda en çok kullanılan platformlardan biri olarak yer alıyor. Bununla birlikte Gmail, güvenliği düzgünleştirmek için bir adım daha atıyor. Son olarak Google, Gmail güvenliğini artırmak için yapay zekâ takviyesini devreye sokuyor.

Google’ın sunduğu yeni özellik RETVec isimli metin sınıflandırma sistemiyle geliyor!

Google’ın sunduğu kıymetli hizmetlerden biri de Gmail. E-posta hizmeti, günümüz dijital çağında güvenliği ön plana çıkaracak adımlar atıyor. Bu adımlardan bir tanesi de bugün gündeme geldi. Haberlere nazaran Google, Gmail’de e-posta güvenliğini artıracak yapay zekâ destekli spam algılama özelliği getiriyor.

Şirketin blog yazısında paylaşılan özellik, RETVec (Resilient & Efficient Text Vectorizer) ismi verilen bir metin sınıflandırma sistemiyle geliyor. Google bu özelliğin metin manipülasyonlarını anlamaya yardımcı olacağını belirtiyor.

Daha öncesinde, özel karakterlerle dolu olan spam e-postalar Gmail savunmasını kolay bir halde geçiyordu. Lakin yeni bilhassa birlikte bu durum artık daha da zorlaşacak. Google, hususla ilgili de bir açıklama yaptı.

“RETVec; ekleme, silme, yazım yanlışları, homoglifler, LEET ikamesi ve daha fazlası dahil olmak üzere karakter seviyesinde manipülasyonlara karşı dirençli bir halde eğitildi. RETVec modeli, tüm UTF-8 karakterlerini ve sözcüklerini verimli bir formda kodlayabilen yeni bir karakter kodlayıcısının üzerinde eğitildi. Böylelikle bir arama tablosuna yahut sabit söz haznesi boyutuna gerek kalmadan 100’den fazla lisanda kullanıma hazır olarak çalışıyor”

Yeni RETVec, insanların okuma haline emsal bir halde çalışıyor. Şirket, birebir teknolojiyi fotoğrafları tanımlamak için de kullanıyor. Bu nedenle de kelam konusu özellik tıpkı vakitte optik karakter tanıma sistemine de dönüşmüş oluyor.

Peki, siz Gmail yapay zekâ özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/gmail-yapay-zeka-onlem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir