Elektrikli arabalar konutu mi ısıtacak? Ford’dan sürpriz adım

Ford elektrikli arabayla mesken ısıtmak için harekete geçti. Yani elektrikli arabası konutta şarj etmenin yanında artık konutu de şarj edeceğiz.

Elektrikli arabalar konutu mi ısıtacak? Ford’dan sürpriz adım
  • 0
  • 1
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Elektrikli araba dönüşümünde Tesla ve Çinli firmalar başa güreşmeye devam ediyor. Lakin bu hususta geride kalmak istemeyen Ford, farklı bir adım attı. Türkiye’de çok yaygın olmasa da elektrikli arabaları meskende de şarj etmek mümkün. Pekala fakat aykırısı de mümkün mü? İşte Ford bu teknoloji için değerli bir iştirak kurdu. Bu sayede elektrikli arabayla meskeni ısıtmak ve soğutmak mümkün olacak.

Ford, konutu ısıtmak ve soğutmak için elektrikli arabaları kullanacak

Türkiye’de kullanmıyor olsak da ABD’de akıllı termostat kullanımı epey yaygın. Bu manada Ford, akıllı termostat üreticisi Resideo ile değerli bir iştirak kurdu. Bu iştirake nazaran Ford elektrikli arabalar, konutların ısınması ve soğuması için güç transferi yapabilecek.

Böylece, konutların şebeke elektriğinden daha bağımsız hareket etmesi ve güç tasarrufu sağlanması beklentiler ortasında. Ford ise bu yeni yatırımla, elektrikli araba satışına olumlu tesir oluşturmanın peşinde.

Her ne kadar bu teknoloji, Ford ve Resideo akıllı termostatlarını kapsıyor olsa da, öbür firmaların bu yola başvurma ihtimali var. Bilhassa akıllı meskenler, elektrikli arabalar için değerli bir şarj istasyonu. Lakin mesken ısıtmak için elektrikli araba kullanımı, bilhassa elektrik kesintisi üzere acil durumlarda işimize yarayacaktır.

Ford ve Resideo V2H ismi verilen çift taraflı güç transferi için denemelere başladı. Bu denemelerde ise Ford F-150 elektrikli kamyonetinin çift taraflı elektrik transfer altyapısı kullanılıyor. Denemelerin 2024 yılının birinci yarısında tamamlanması beklentiler ortasında. Böylelikle proje 2024 sona ermeden hayata geçecek.

Bu ortada çift taraflı elektrik transferi V2H için KIA ve Nissan’da hali hazırda denemeler yapıyor. Yeniden Nest ve Ecobee üzere akıllı termostat firmaları da bu araştırmaları sürdürüyor.

Tüm bu artılarına rağmen, hali hazırda elektrikli araba modelleri için bataryanın dolu kalması, menzil için kıymetli. Elektrikli araç sayısının ve bunun yanında istasyon sayısının hala az olması da bataryaların dolu olmasını daha da değerli hale getiriyor. Bu manada bir sürücüyü, elektrikli arabasıyla meskenini ısıtmaya ikna etmek pek kolay olmayacak üzere görünüyor. Tekrar de bu tıp denemeler teknolojinin gideceği yer açısından değerli.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ford-elektrikli-otomobil-ev-isitmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir