Guatemala’da Atatürk Büstü ve Çinilerle Süslenmiş Pergola Açıldı

Guatemala’da Türkiye’nin Büyükelçiliği tarafından Cumhuriyet’in 100. yılı aktiflikleri kapsamında Atatürk büstü ve çinilerle süslenmiş bir pergolanın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Guatemala Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Büyükelçisi ve birçok ülkenin büyükelçisi katıldı.

Guatemala’da Atatürk Büstü ve Çinilerle Süslenmiş Pergola Açıldı
  • 0
  • 0
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Orta Amerika ülkesi Guatemala‘da, Türkiye’nin Guatemala Büyükelçiliğince Cumhuriyet’in 100. yılı aktiflikleri kapsamında, Atatürk büstü ve çinilerle bezenmiş bir pergolanın açılışı yapıldı.

Atatürk büstü ve pergolanın açılışı Dışişleri Bakanlığı’nın bahçesindeki Orta Amerika Federasyonu Meydanı’nda yapıldı.

Açılışa, Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Bucaro, Türkiye’nin Guatemala Büyükelçisi Mehmet Erkan Aytun, çok sayıda ülkenin büyükelçisi, memleketler arası kuruluşların temsilcileri, bakanlık mensupları, vatandaşlar ve büyükelçilik çalışanları katıldı.

Burada konuşan Büyükelçi Aytun, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye-Guatemala diplomatik bağlantılarının 149. yılının kutlandığını hatırlatarak Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada oynadığı barışçıl role dikkati çekti.

Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” kelamına vurgu yapan Aytun, açılışı yapılan sanat yapıtlarını Türk halkının Guatemala halkına armağanı olarak takdim etti.

Dışişleri Bakanı Bucaro da konuşmasında, Atatürk’ün Türk ve dünya tarihi açısından müstesna bir şahsiyet olduğunu belirterek “Atatürk büstü ile Türk çinileriyle bezenmiş bir pergolanın açılışını yapmaktan memnunluk duyuyorum. Atatürk, hayatını ülkesine adamakla kalmayıp, bugün bağımsızlığını kazanmış olan Türk cumhuriyetlerine de sahip çıktı. Dünyada problemlerin barış yoluyla çözülmesi gerektiğine yürekten inandı.” tabirini kullandı.

Pergolanın döşemesinin Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarafından yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Tören, Orta Amerika Federasyonu Meydanı’nda Türk lezzetlerinin tanıtıldığı bir resepsiyonla sona erdi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Haberler.com

https://www.haberler.com/kultur-sanat/guatemala-da-ataturk-bustu-ve-cinilerle-suslenmis-pergola-acildi-16603245-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir