Elektrikli araba batarya-pil değişim fiyatı ne kadar?

Elektrikli araba batarya-pil değişim fiyatı ne kadar? Bahisle ilgili tüm ayrıntıları haberimizde paylaşıyoruz…

Elektrikli araba batarya-pil değişim fiyatı ne kadar?
  • 0
  • 1
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Tüm dünyada son birkaç yıldır elektrikli araba talebi giderek artıyor. Buna bağlı olarak üretim ve satış sayıları da ivmelenerek yükseliyor. Ancak elektrikli araba almayı düşünen herkesin aklında günün birinde batarya değişmem gerekirse ne kadar ödeyeceğim biçiminde bir soru bulunuyor. Biz de Tesla’dan Togg’a, BMW’den Mercedes’e artık binlerce elektrikli arabanın satıldığı ülkemizde bu değişim fiyatının ne kadar olduğunu paylaşıyoruz. İşte elektrikli araba batarya-pil değişim ücreti…

Elektrikli araba batarya-pil değişim ücreti!

Elektrikli araba batarya-pil değişim fiyatı, kullanılan eserlerin çeşidine ve kapasitesine nazaran değişiyor. Örneğin, başlangıçta kullanılan alışageldiğimiz 18650’lerden Tesla’nın yeni 4680 pillerine kadar birçok çeşit mevcut.

Bu pillerin ömürleri de çeşitlerine nazaran değişmekle birlikte 20-25 yıla kadar varabiliyor. Alışılmış bu süreçte kapasitelerinin giderek düştüğünü belirtelim. Ama bir pilin ömrü konusunda kaç yıl kullanıldığından çok kaç defa dolum yapıldığı daha belirleyici bir faktör.

Örneğin Tesla’nın yeni geliştirdiği 4680 piller, evvelki kuşağa nazaran 6 kat daha güçlü olmakla bir arada 5 kat daha fazla güç depolayabiliyor. Natürel boyutu da bir o kadar büyük. Lakin kağıt üzerinde yüzde 16 daha uzun menzil sunuyor.

Bu da pillerin şarj edilme sıklığını düşürme ve ömrünü uzatma konusunda değerli bir adım atıldığını gösteriyor. Hatta Tesla tarafından paylaşılan rapora nazaran ABD’de bir araba hurdaya ayrılmadan evvel ortalama 320 bin km, Avrupa’da ise 240 bin km kullanılıyor. Bu da ortalama kent içi kullanıcısı için 20+ yıl üzere bir mühlete tekabül ediyor.

Tesla ise bu bilgiler ışığında yeni 4680 pillerinin ömrünün bundan daha uzun olduğunu söylüyor. Ama Türkiye’de arabaların hurdaya çıkma yaşı bir epey yükseldi. O denli ki iki-üç kere motor yapılan ve milyon kilometreleri aşan, hatta paslanan art tarafı kesilerek diğer bir araçla birleştirilen arabaları bile görüyoruz.

Dolayısıyla ülkemizde elektrikli arabaların hurdaya ayrılmadan evvel en az 1 defa tam batarya değişimi geçireceğini söyleyebiliriz. Pekala bunun için cebimizden ne kadar para çıkacak? 2023 yılında elektrikli araba batarya-pil değişim fiyatı ne kadar?

Şu anda ortalama bir elektrikli arabanın batarya değişim fiyatı 7 bin dolar düzeyinde. Nispeten düşük menzilli modellerde bu sayı 5 bine kadar gerilerken, uzun menzilli olanlarda ise 10 bini çok rahat bir formda aşıyor.

Her ne kadar teknolojinin ilerleyişi ve batarya-pil üretim tesislerinin sayısının katlanarak arttığı bir devirde yaşıyor olsak da bugün itibariyle vergiler dahil Türkiye’de 150 bin TL ila 300 bin TL ortasında pil değişim fiyatlarıyla karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Tabii birçok üretici piller için 8-10 yıl üzere uzun müddetlerde garanti veriyor. Bu kadar uzun garanti şartları sağlanabiliyor olmasının en büyük nedeni de yeni pil teknolojisi sayesinde bataryada muhtemel bir sorun yaşandığında tüm ünitenin değil sırf ilgili pillerin-hücrenin çıkarılıp yenisinin takılabiliyor olmasından kaynaklanıyor.

Bu da gelecekte tam bir batarya değişimi yapmak yerine her birkaç yılda bir ömrü yüzde 70-60’lar düzeyine gerileyen pilleri birkaç bin TL, hatta birkaç yüz TL’ye değişebileceğimize işaret ediyor. Yani 10 yaşından eski bir elektrikli araba alıyorsanız, içten yanmalı arabalardaki yağ değişim masrafı üzere tertipli pil değişim masraflarıyla karşılaşacaksınız. Fakat aslında uzun menzilli bir araç satın aldıysanız birkaç pilin ömrünü tamamlaması büyük bir fark yaratmayacaktır.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/elektrikli-otomobil-batarya-pil-degisim-ucreti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir