Edge için yeni özellik! Kullanıcıları ikiye bölecek

Microsoft, Edge tarayıcı için yeni bir özelliği deniyor. Buna nazaran son sekme kapanınca tarayıcı kapanma özelliği sona eriyor.

Edge için yeni özellik! Kullanıcıları ikiye bölecek
  • 0
  • 0
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısı için ne kadar gerekli olduğu tartışılan yeni bir özelliği deneme evresinde. Buna nazaran çoğumuzun başına tarayıcı sekmeleri kapanınca otomatik kapanan tarayıcı sorunu tarih oluyor. Lakin araştırmalara bakılırsa bu özelliği seven kullanıcılar da az değil. İşte yeni Edge özelliği ve sundukları.

Yeni Edge tarayıcı özelliği ile son sekme kapanınca uygulama kapanma sorunu bitiyor

Microsoft, Edge’nin Canary sürümünde yeni bir özelliği denemeye başladı. Buna nazaran artık son sekmeyi kapatınca tarayıcı penceresi kapanmayacak. Aslında şöyle diyelim, pencere kapanıp tekrar boş sekmeli halde açılacak. Bildiğiniz üzere Edge ve başka tarayıcıları birinci açtığınızda belirlediğiniz bir sayfa açılıyor. Şayet özel bir sayfa belirlemediyseniz Edge, MSN haberlerinin olduğu bir sayfa ve arama çubuğu olan ana sayfasını açıyor.

İşte tüm sekmeleri kapattığınızda da Edge tarayıcısı ölmeyecek ve boş bir sekme ile yine karşımıza çıkacak. Şayet son sekme kapanınca tarayıcının kapanmasından hoşlanmıyorsanız bu epey kullanışlı bir özellik. Lakin bunun bilakis, tarayıcı kapatmak için çarpı işaretini kullanmayı tercih etmek istemeyenler de var.

Biraz yapay bir tartışma üzere olsa da tarayıcı penceresinin son sekmeden sonra kapanması artık hayatımızın bir modülü. Edge bu yeni özelliği ile kullanıcıları da ikiye böleceğe benziyor. Şu an son sekme ile kapanmama özelliği hala deneme evresinde. Lakin bir sonraki Edge güncellemesi ise bu özellğin de karşımıza çıkması mümkün.

Tarayıcı sekmeleri birinci olarak 1998 yılında hayatımıza girdi. Lakin tarayıcı sekmeleri ve eklentileri ile ünlenen Mozilla Firefox, bu hususta değerli birinciler başardı. Bugünlerde ise Mozilla Firefox üzere eklentilerle çalışan Chrome, Edge üzere tarayıcılar piyasada değerli bir hisseye sahip.

Tarayıcı pazarında Chrome ise değerli bir üstünlüğe sahip. Bu manada yüzde 62.73 ile en çok kullanılan taracılar sıralamasında birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada ise Apple ekosisteminin büyümesiyle yaygınlaşan Safari yüzde 20.59 ile geliyor. Opera ve Firefox ise sırayla yüzde 3 ve yüzde 2.79 kullanım yüzdesine sahip.

Sizce tarayıcı sekmesi kapanınca tarayıcının da kapanması hudut bozucu mu? Yoksa yeni Edge tarayıcı sekmesi özelliği sahiden de can sıkan meseleye tahlil mü buluyor? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/edge-tarayici-yeni-sekme-kapanma-ozelligi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir