Yapay zeka teknolojisinde çığır açıldı! Artık beyin hücrelerine hükmedebiliyor

Indiana Üniversitesi’ne bağlı bir küme araştırmacının geliştirdiği sistem, nöronlardan aldığı bilgileri yapay zeka ile tahlil ediyor.

Yapay zeka teknolojisinde çığır açıldı! Artık beyin hücrelerine hükmedebiliyor
  • 0
  • 1
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Indiana Üniversitesi’ne bağlı bir küme araştırmacının çalışmaları kapsamında beyin dokusundan faydalanarak ürettiği bir çip, teknolojide çığır açtı. İnsanlığın geleceğini şekillendirecek bu yapay zeka çalışması, bilim etraflarını hayrete düşürdü. İşte detaylar…

Yapay zeka, biyobilgisayar periyodunu başlattı!

Araştırma grubunun direkt beyin hücrelerini kullanarak oluşturduğu çip prototipi; farklı insanların seslerini algılayıp ayırt etme ve çeşitli temel matematik sorunlarını çözme yetkinliklerini kazanarak şaşırtan bir ilerleme kaydetti. Yapay zeka teknolojisini biyolojik sistemlere entegre eden çip, bilim dünyasında yeni bir devrin kapılarını araladı.

Çipin üretim sürecinde araştırmacılar, özelleşmiş kök hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında yetiştirdikleri nöron kümelerinden faydalandılar. Bu nöron kümelerinin bir ortaya getirilerek oluşturulan, bir nanometreden daha küçük bir boyuta sahip olan organoidi de bir devre kartına bağladılar. Organoidden alınan geribildirimleri tahlil eden yapay zeka algoritmaları, geniş bir data havuzu oluşturarak prototipin sahip olduğu yetkinliklere ortam hazırladı.

Araştırmacı kümenin Brainoware olarak isimlendirdiği bu yenilikçi sistem, nöronları kullanıyor olmasıyla dikkat çekerken güç verimliliğini ön plana çıkaran yapısı hasebiyle de öne çıkıyor. Son derece kompleks sorunların tahlilinde dahi öteki yapay zeka modellerine fark atmayı başaran sistem, geleceğin teknolojisinin bir yansıması olarak bedellendiriliyor.

Peki, sizler bu bahisle ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Sizce araştırmacı takımın geliştirmiş olduğu sistem, bilim dünyası için ihtilal niteliğinde olabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/yapay-zeka-rainoware

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir