Dünyanın tek yüzer nükleer güç santralinin birinci yakıt ikmaline başlandı!

Pevek kentinde bulunan dünyanın tek yüzer nükleer güç santraline birinci defa nükleer yakıt ikmali sürecine başlandı.

Dünyanın tek yüzer nükleer güç santralinin birinci yakıt ikmaline başlandı!
  • 0
  • 6
  • 29 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un bünyesindeki güç ünitesi Rosenergoatom Concern A.Ş’den uzmanlar, Çukotka Özerk Bölgesi’nde yer alan Pevek kentinde bulunan dünyanın tek yüzer nükleer güç santraline birinci sefer nükleer yakıt ikmali sürecini başlattı. İşte detaylar…

Dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali için yakın ikmali başladı!

Taze yakıt demetleri Akademik Lomonosov yüzer güç ünitesinin sancak tarafındaki iki reaktörden birine yüklendi. Daha evvel Kuzey Deniz Rotası üzerinden Pevek limanına özel nakliye konteynırlarla getirilen yakıt demetleri derhal Akademik Lomonosov’a aktarıldı. Akademik Lomonosov için yakıtı, Rosatom’un Yakıt Şirketi TVEL’in bir kuruluşu olan Mashinostroitelny Zavod A.Ş üretti.

Yüzer nükleer güç santralinin Baş Makine Mühendisi Alexey Fedotov hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Nükleer yakıt ikmali süreçleri sırasında radyasyon güvenliği gereklerini yerine getirmek üzere tüm tedbirler alınmıştır. Reaktöre yüklemeden evvel 121 yakıt demetinin her biri sıkı bir onay denetiminden geçti. Tüm düzenekler, uzmanlar tarafından kapsamlı bir formda incelendikten sonra otomatik vinç kullanılarak sırayla reaktöre yerleştirilecek.”

Yüzer Güç Santrali Nükleer Güvenlik Departmanı Lideri ve Baş Fizik Uzmanı Maxim Shamambayev de bahisle ilgili olarak, “Bu çalışmalar sırasında yüzer güç ünitesinin bulunduğu bölgedeki radyasyon art planı değişmedi, radyasyon art planı Pevek için doğal olan düzeylerde ölçüldü” dedi.

Doğrudan su üstünde yürütülen yakıt ikmali sürecinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Akademik Lomonosov’un solunda bulunan reaktör ünitesine bir sonraki nükleer yakıt ikmalinin 2024’te yapılması planlanıyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/dunyanin-tek-yuzer-nukleer-guc-santrali-yakin-ikmali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir