Dünyanın en büyük güç parkı geliyor! Uzaydan bile gözükecek

Hindistan, dünyanın en büyük yenilenebilir güç parkı için kolları sıvıyor. Bu büyük proje uzaydan bile gözükecek. İşte tüm ayrıntılar.

Dünyanın en büyük güç parkı geliyor! Uzaydan bile gözükecek
  • 0
  • 1
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Hindistan, dünyanın en büyük yenilenebilir güç parkı için kolları sıvıyor. Bu büyük proje, Singapur kadar geniş bir alana yayılacak ve dünya üzerinden bakıldığında bile görülebilecek büyüklükte olacak. Yenilenebilir güç kaynaklarına yönelik bu tezli adım, Hindistan’ın sürdürülebilir güç üretimine verdiği değeri vurguluyor.

Hindistan uzaydan gözükecek yenilebilir güç parkı için düğmeye bastı

futureflow.life’da yer alan habere nazaran, Khavda Yenilenebilir Güç Parkı, ismini proje alanına en yakın köyden alarak geliştiricilere nazaran uzaydan bile fark edilecek büyüklükte bir teşebbüs olarak yükseliyor. Tamamlandığında tam 726 kilometrekarelik bir alana yayılacak olan bu dev güç parkı, gökyüzünden bakıldığında bile Singapur kadar geniş bir alana yayılacak. Hindistan hükümeti, bu büyük ölçekli projenin en az 2.26 milyar dolar fiyatında bir yatırım gerektireceğini kestirim ediyor.


Temsili görsel

COP28 iklim doruğunda, önderler dünya genelindeki yenilenebilir güç kapasitesini üç katına çıkarma maksadını destekliyor. Tıpkı vakitte kömür, petrol ve doğalgaz kullanımını sınırlayarak sera gazlarının salınımını azaltma konusunda kararlılık gösteriyor. Bu büyük projenin, bu global gayrete değerli bir katkıda bulunması bekleniyor.

Khavda Yenilenebilir Güç Parkı yılda yaklaşık 30 gigavat yenilenebilir güç üretecek. Bu da neredeyse 18 milyon Hint konutunu aydınlatmak için kâfi olacak. Hindistan, dünyanın en kalabalık ülkesi olarak, on yılın sonuna kadar 500 gigavat pak güç kurmayı ve 2070 yılına kadar net sıfır emisyon amacına ulaşmayı planlıyor. Bu proje, ülkenin bu büyük dönüşümünde kıymetli bir rol oynayarak sürdürülebilir güce geçişini hızlandıracak.

Ancak şu anki durumda, Hindistan hala çoğunlukla fosil yakıtlara, bilhassa kömüre dayanıyor. Bu yakıtlar ülkenin elektriğinin yüzde 70’ten fazlasını sağlıyor. Yenilenebilir güç şu anda Hindistan’ın elektrik gereksiniminin sadece yüzde 10’unu karşılıyor.

Ülke birebir vakitte dünya genelindeki sera gazı emisyonları konusunda Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin akabinde üçüncü sırada yer alıyor. Bu dev projenin, bu meydan okumalara karşı Hindistan’ın çevresel taahhüdünü artıracağı ve ulusal güç portföyünü daha sürdürülebilir bir hale getireceği umuluyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/dunyanin-en-buyuk-enerji-parki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir