Dünyaca ünlü Stranger Things dizisi hakkında daha evvel duymadığınız gerçekler!

Bu içeriğimizde dünyaca ünlü Stranger Things dizisi hakkında birinci kere duyacağınız şaşırtan gerçekleri sizler için anlattık.

Dünyaca ünlü Stranger Things dizisi hakkında daha evvel duymadığınız gerçekler!
  • 0
  • 2
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

2016’da izleyiciyle buluşan ve bugün milyonlarca hayranı olan Stranger Things, Duffer Kardeşler’in yaratıcılığıyla ortaya çıkan bir dizi. Öykü, 1980’lerin başında, kurgusal bir kırsal kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçiyor.

Bilim kurgu ve tansiyon tiplerini harmanlayan Stranger Things, kaybolan bir çocuğu arayan arkadaşları, birbirinden farklı dünyalardan gelen güçlü varlıklar ve gizemli olaylar etrafında dönüyor. Dizi, sürükleyici bir atmosfer sunuyor ve karakter odaklı kıssasıyla izleyicileri kendine çekme konusunda epey başarılı. Bizler de bu içeriğimizde Stranger Things hakkında birinci kere duyacağınız gerçeklerden bahsetmek istedik.

Stranger Things ile ilgili birinci kere duyacağınız değişik bilgiler

Adı “Montauk” olacaktı

Stranger Things’in geliştirilme basamağında ismi Montauk idi. Bunun nedeni, dizinin birinci başta ABD’nin New York kentinde bulunan Montauk ilçesinde geçecek olmasıydı. Lakin daha sorasında farklı bir yer tercih edildi ve dizinin ismi da “Stranger Things” olarak değiştirildi.

Yapımcılar, dizinin ismini “Stranger Things” olarak belirleyerek bilim kurgu ve gizem ögelerini vurgulamak istediler. Bunun hayli merak uyandıracağı ve böylece şahısta izleme isteği yaratacağı düşünüldü.

Bazı kısımlar gerçek olaylara dayanıyor

Dizinin yaratıcısı olan Duffer Kardeşler, Stranger Things‘in öyküsünü oluştururken yalnızca öteki ünlü direktörlerin yapıtlarından değil, birebir vakitte gerçek hayatta yaşanan birtakım olaylardan da ilham aldıklarını söz etti.

Örnek vermek gerekirse Eleven isimli karakterin laboratuvar deneyleri, gerçek bir olay ile alakalı. Soğuk Savaş periyodunda yürütülen kimi deneylerden ilham alıyor. Dizi, hükümetin insanüstü yetenekleri test etmek için çocuklar üzerinde yaptığı deneyleri, Montauk üzere saklı hükümet programlarına dair komplo teorilerinden esinlenerek ele alıyor.

Senaryosu kabul edilmemişti

Duffer Kardeşler, Stranger Things için pek çok şirkete müracaat yaptı ama birden fazla vakit olumsuz bir karar aldılar. O vakitler bu çeşit bir konseptin izleyicilerin dikkatini çekmeyeceği düşünülüyordu. Hatta birtakım şirketler, Duffer Kardeşler’e diziye yeni bir taraf verme davetinde bulunarak onlara çocuklara odaklanmalarını yahut dedektiflik temalı bir imal yapmalarını önerdi.

En sonunda 21 Laps Entertainment şirketi, bu dizinin imalcisi olmayı kabul etti. Ardından Netflix de bu işe ortak olmak istedi ve pilot kısmın senaryosunu incelemesinin akabinde platformda yayınlanması için ortak oldu. Stranger Things’in günümüzde en tanınan diziler ortasında yer alması, üretimi reddeden yayıncı firmaların pişman olmasına sebep olmuş mudur, burası merak konusu.

Eggo waffle satışları arttı

Dizinin ana karakterlerinden Eleven’in favori yemeği Eggo waffle’ı idi. Bakkaldan daima olarak waffle çalan Eleven’in bu yemeğe olan sevgisi ilerleyen kısımlarda de durmadan devam etti. Karakter, bu tatlıyla resmen özdeşleşti.

Stranger Things’in 2. döneminin yayınlanmasıyla birlikte Eggo’nun waffle, krep ve Fransız tostu satışlarının yüzde 14 oranında arttığı ortaya çıktı. Bu artış, 2018 yılında da yüzde 9,4 olarak devam etti. Marka, kıymetli bir büyüme elde etti.

Çocuk oyunculara Stand By Me sinemasından kelamlar okutuldu

Stranger Things, açık hava maceralarına odaklanan ikonik 1980’ler sinemalarından biri olan Stephen King uyarlaması “Stand By Me” ile sıkça karşılaştırılıyor. Bu benzerlikler dikkate alındığında, dizi için yapılan oyuncu seçmelerinde çocuk oyunculara “Stand By Me” sinemasından kimi replikler okutuldu.

Duffer Kardeşler, bu usul ile senaryo hakkında rastgele bir detay verilmeden oyuncu olmak isteyenlerin ne kadar yetenekli olduğunu ortaya çıkardı.

Çocuk karakterler için 1000’den fazla aday

Stranger Things dizisinde oyuncu olmak için toplamda 1.213 çocuk müracaatta bulundu. Bu müracaatların 906’sı erkekken, 307’si kız çocuklarından geldi. Duffer Kardeşler, bu çocukların pek birçoklarına “Stand By Me” sinemasından kelamlar okuttu.

4. dönemin çekimleri epey uzun sürdü

Duffer Kardeşler, hayranlara yazdığı açık bir mektupta heyecan verici bir haber paylaşmıştı. Buna nazaran Stranger Things 4. döneminin çekimleri 2 yıl sürdü. 9 senaryo, 800 sayfa metin ve binlerce görsel efekt hazırlandı. Evvelki döneme nazaran iki kat daha fazla vakit harcandığı belirtildi.

Bu mektup, hayranların bekledikleri yeni dönemin ne kadar itinayla hazırlandığını gösteriyordu. Duffer Kardeşler, yaratıcı grup olarak izleyicilere daha evvel hiç görülmemiş bir tecrübe sunmak için titizlikle çalıştıklarını vurguladılar.

Kostüm için müsaade alındı

Stranger Things imalcileri, dizide kullanılacak bir kostüm için Hayalet Avcıları’nın direktörü Ivan Reitman’dan müsaade istemek zorunda kaldı. Reitman, telefon görüşmesinde “Bundan çok gurur duyduk. Elbette bunu kullanmanızı çok isteriz.’ diyerek müsaade isteğini kabul etti.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Stranger Things dizisini nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/stranger-things-sasirtici-gercekler-ilginc-bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir