İnternet şifresi nasıl değiştirilir? Güvenliğinizi artırma rehberi

İnternet şifrenizi değiştirmek istiyorsanız bu adımları izleyin. Pekala internet şifresi nasıl değiştirilir? Gelin anlatalım.

İnternet şifresi nasıl değiştirilir? Güvenliğinizi artırma rehberi
  • 0
  • 3
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İnternet şifrenizi unuttunuz ya da istemediğiniz bireylerin eline geçtiğini düşünüyorsanız şifrenizi değiştirmekte yarar var. Pekala internet şifresi nasıl değiştirilir? Gelin en kolay halde internet (Wi-Fi) şifresi nasıl değiştirilir gösterelim.

İnternet (Wi-Fi) şifresi nasıl değiştirilir?

Günümüzde birçok kullanıcının internet şifresi istemediği şahısların eline geçiyor. Kimileri ise internetinin şifresini unutuyor ya da kurulumdan sonra değiştirmek istiyor. Tabi bu üzere durumlarda “internet şifresi nasıl değiştirilir?” sorusu ortaya çıkıyor. Gelin en kolay formda Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir gösterelim.

Adım 1

İlk olarak Wi-Fi şifresini değiştirmek için modeminizin arayüzüne erişmeniz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan tarayıcıyı açıyorsunuz. Akabinde tarayıcı adres satırına “192.168.1.1” yazarak modem yapılandırma sayfasına giriş yapıyorsunuz.

Eğer modem IP adresinizi (Örneğin: 192.168.1.1) bilmiyorsanız bilgisayarınızın arama kısmına “komut istemi” yazıp çalıştırın. Akabinde açılan ekrana “ipconfig” yazıp enter’a basın. Ekrana çıkan “Default gateway” kısmının sağında kalan IP adresi modem ip adresiniz olacak.

Adım 2

Tarayıcınızdan modem yapılandırma sayfasını açtığınızda sizden kullanıcı ismi ve şifre istenecek. Bu bilgiler internet sağlayıcınıza nazaran değişiyor. Lakin genelde kullanıcı ismi kısmına “admin”, parola kısmına ise “password”, “ttnet”, “turktelekom” ya da “admin” yazarak giriş yapabiliyorsunuz. Şayet bu kullanıcı ismi ve parola ile giriş yapamıyorsanız modeminizin gerisinde bulunan kullanıcı ismi ve şifreyi kullanmayı deneyebilirsiniz. Ya da internet üzerinden internet sağlayıcınızın kullanıcı ismi ve şifresini öğrenebilirsiniz.

Adım 3

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra açılan ekranda “Kablosuz” sekmesini buluyoruz ve tıklıyoruz. Açılan ekranda Wi-Fi isminizi ve şifresini göreceksiniz. Buradan internet (Wi-Fi) şifrenizi ya da Wi-Fi isminizi değiştirebilirsiniz.

Bu yolu kullanarak internet şifrenizi kolay bir halde değiştirebilirsiniz. Aklınıza takılan şeyleri yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/internet-sifresi-nasil-degistirilir-en-basit-yolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir