Bir yapay zeka skandalı daha! Haber sitesinden geri adım

Yapay zeka skandallarına bir yenisi daha eklendi. Benzinga haber sitesi yapay zeka yoluyla uydurma röportaj gerçekleştirdi.

Bir yapay zeka skandalı daha! Haber sitesinden geri adım
  • 0
  • 2
  • 30 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ABD’de son yıllarda yıldızı yükselen iktisat haber sitelerinden biri olan Benzinga, yapay zeka ile sahte röportaj skandalına imza attı. Buna nazaran bir kaç gün evvel ünlü rapçi ve teşebbüsçü Gilbert Anthony Milam Jr ile röportajı yayınlayan haber sitesi, yayını geri çekti.

Benzinga, yapay zeka yoluyla geçersiz röportaj mı yaptı?

Gilbert Anthony Milam Jr, rapçi olmanın yanında uyuşturucu husus üretimi yapan bir teşebbüse sahip. Lakin Miliam Jr ve bu teşebbüsüne Yüksek Yargı, kurul ödemelerinde zorbalık yapmak ve kendi çıkarına hizmet eden faaliyetler nedeniyle soruşturma açtı.

Bu skandalın akabinde, Benzinga müellifi David Daxsen, Gilbert Anthony Milam Jr ile yaptığı bir röportajı yayınladı. Röportajda Benzinga muhabiri, Milam Jr’ı bu soruşturma ve dava süreci hakkında köşeye sıkıştırıyordu.


Gilbert Anthony Milam Jr

Ancak bir mühlet sonra Milam Jr, bir açıklama yayınladı. Açıklamaya nazaran ünlü rapçi bu türlü bir röportaj vermediğini açıkladı. Her röportajını kendi sesiyle verdiğini açıklayan rapçi, katiyetle bunlar bana ilişkin kelamlar değil diyerek Benzinga’yı yalanladı.

İnsanlar birinci evvel Gilbert Anthony Milam Jr‘ın söylediklerinden pişman olduğu için bu açıklamayı yaptığını düşündü. Gazeteci Grant Smith Ellis ise bu yansılar sonrası metni yapay zeka denetiminden geçirdi. Sahiden de metnin büyük çoğunluğunun yapay zeka ile üretildiğine dair bulgular ortaya çıktı. Değişik olan detay ise röportajı yapan David Daxsen isimli muharririn da Milam Jr‘ın gibisi bir teşebbüsü olduğu ortaya çıktı.

Bu bulgular üzerine toplumsal medyadan da reaksiyonlar gelmeye başladı. Benzinga ise kısa mühlet evvel röportajı yayından aldı. Kurum bu hususta bir açıklama yapmamış olsa da yapay zeka ile üretilen bir röportajın nasıl editör onayından geçtiği tartışma konusu.

Günümüzde yapay zeka kullanarak metin ve içerik üretmek çok kolay olsa da bu metinlerin yapay zeka üretildiğini anlayan yapay zeka araçları da mevcut. Lakin yapay zeka ile sahte röportaj skandalı birinci sefer karşımıza çıkmıyor.

Daha evvel de Alman Die Aktuelle mecmuası 2013 yılından beri komada olan F1 pilotu Michael Schumacher ile yapay zeka yoluyla röportaj gerçekleştirmişti. Lakin mecmua bu metnin yapay zeka ile üretildiğini belirterek yayınladı. Sonrasında ise Schumacher ailesinden gelen yansılar üzerine mecmua baş editörü istifa etti ve mecmua bir özür metni yayınladı.

Sizce yapay zeka ile düzmece röportaj üreten David Daxsen ve yayını denetim etmeyen Benzinga, Türkiye’de olsa olaylar nasıl gelişirdi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/yapay-zeka-sahte-roportaj-benzinga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir