NASA’nın Dragonfly Misyonu’na bütçe engeli!

İktisat NASA’yı da vurdu. Satürn’ün uydusu Titan’ı inceleyecek olan Dragonfly Misyonu bütçe pürüzüne takıldı.

NASA’nın Dragonfly Misyonu’na bütçe engeli!
  • 0
  • 1
  • 30 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

NASA’nın Titan’daki Dragonfly Misyonu, bütçe belirsizlikleri nedeniyle daha fazla gecikmeye uğrayacak. Uzay ajansı, Dragonfly misyonunun Titan’a fırlatılmasını 2028 yılına kadar erteledi. Birebir vakitte proje, gelecek yılın sonuna kadar onaylanmayacak. İşte detaylar…

Dragonfly Misyonu 2028 yılına ertelendi!

NASA, Satürn’ün uydusu Titan’a yapacağı tezli Dragonfly Misyonu’nu ertelediğini duyurdu. Fırlatma tarihini ise 2028 yılının temmuz ayına kaydırdı. Aslında bu karar bütçe belirsizliklerinden ötürü alındı. Nasa bu kararı, vazifenin değerli tasarım incelemelerini muvaffakiyetle geçmesine karşın aldı. Endişe verici bir formda, uzay ajansı vazifenin resmi onayını 2024 ortalarında yapılacak bütçe incelemesine kadar erteliyor.

Aslında bu misyon birinci defa 2017 yılında gündeme geldi. Akabinde NASA 2019 yılında New Frontiers programı için uygun buldu. Aslında Dragonfly Misyonu gecikmelere yabancı değil. Başlangıçta NASA 2026’da fırlatılması planlıyordu. Fakat dış bütçe baskıları nedeniyle birinci olarak 2027’ye erteledi. Artık ise mevcut mali zorlukların ortasında, 2028’e kadar fırlatılmayacak.

Döner araç-iniş aracı kullanan çığır açan bir gezegen keşif projesi olan Dragonfly, Titan’ın etrafını ve hayat potansiyelini incelemeyi amaçlıyor. Gecikme göz önüne alındığında Dragonfly, Titan’a 2035’ten evvel inmeyecek.

NASA’nın gezegen bilimi kısmının yöneticisi Lori Glaze, NASA’nın Dış Gezegenler Kıymetlendirme Grubu’nun (OPAG) yakın tarihli bir toplantısında kaygılarını lisana getirdi. Net bir bütçe görünümü olmadan misyonları onaylamanın zorluğunu vurguladı. “Bütçe ufkunun nasıl göründüğünü tam olarak bilmiyorsak bir misyonu nasıl onaylayabiliriz?” dedi.  

Glaze, misyon için bir maliyet varsayımı sunmadı. Lakin başlangıçtaki beklentileri aştığını kabul etti. Görevin maliyetleri arttıkça, Dragonfly Misyonu’nu öbür bir kategoriye dahil edilecek. Muhtemelen Mars Perseverance gezgini ve James Webb Uzay Teleskobu üzere NASA’nın en kıymetli ve karmaşık projelerini içeren bir kategori olan amiral gemisi misyonu (yani 1 milyar dolar yahut daha fazla) olarak tekrar sınıflandırılacak.  

Glaze, gecikmeler ve başka nedenlerden ötürü maliyetin arttığını itiraf ederek şunları söyledi: “Sonuç olarak, Dragonfly Misyonu için başlangıçta planlanandan daha yüksek bir maliyetle sonuçlanan çok karmaşık ve karmaşık bir dizi sorun var.”

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/dragonfly-misyonu-2028-yilina-ertelendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir