Airfryer ile pişirilen yemekler sağlıklı mı?

Mutfağımızın en tanınan aleti haline gelen airfryer, sandığımız kadar inançlı mi? İşte airfryer kullanımının yararları ve ziyanları

Airfryer ile pişirilen yemekler sağlıklı mı?
  • 0
  • 3
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Airfryer kullanarak, daha az yağ ile yeterli kızarmış yemekler yapmanın daha sağlıklı olduğunu duymuşsunuzdur. Uzmanlar ise pişirim yaparken ortaya çıkan bir kanserojen bileşeni konusunda uyarıyor. Pekala airfryer ile yemek pişirmek ne kadar inançlı?

Airfryer nedir? Nasıl çalışır?

Airfryer, günlük hayatta çokça tüketilen patates kızartması, et, tavuk, balık üzere türlü yemeklerin pişirildiği tanınan bir mutfak aletidir. Kullandığı teknolojiyle içerisindeki sıcak havayı yiyeceklerin etrafında dolaştırarak pişiriyor. Bu sayede hazırlanan yiyeceklerin dışında da çıtır bir yüzey oluşturuyor.

Airfryer’da kızartma yapmak için bir yemek kaşığı yağ kullanmak kâfi oluyor. Bu yüzden sıcak havayla kızartılarak yapılan yemekler daha az yağ ve kalori içerdikleri için, fritözde kızartılmış yemeklere nazaran daha sağlıklı olabilir.

Airfryer ziyanlı bileşenlerin oluşumunu azaltıyor

Bugüne kadar Airfryer kullanımından ötürü kansere yakalanan bir kimseye rastlanmadı. Ama bu durum kanser riski olmadığı manasına gelmiyor.

Bu teknolojiyi kullanarak yapılan kızartma sürecinde “akrilamid” ismi verilen bir bileşik açığa çıkıyor. Bu bileşik, “muhtemel beşerler için kanserojen” olarak sınıflandırılıyor. Akrilamid, yemekler 120°C dereceye ulaştığında ortaya çıkıyor.

Patates kızartması ve unlu mamuller üzere besinler en yüksek akrilamid düzeylerini içeriyor. Lakin, balık, et, tavuk ve sebzeler bu bileşeni daha az ölçüde içeriyor.

Bu bileşiğin, bugüne kadar insanlarda kalıcı bir hasara yol açtığı görülmedi. Yani günlük olarak pişirilen yemeklerden alınan akrilamid ölçüsünün, kansere yol açtığını söylemek pek mümkün görünmüyor.

Bilim insanları bu eseri kullanmanın, klâsik fritöze oranla %90 daha az riskli olduğunu söylüyor. Yemekleri bu teknoloji ile pişirmek, tehlikeli bileşiklerin ziyana yol açıp açmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık olduğu aşikar.

Airfryer teknolojisi sıhhat açısından epey muteber bir seçenek

Doğrudan yağda kızartma ile karşılaştırıldığında, airfryer kullanmak yemeklerdeki yağ, kalori ve potansiyel ziyanların ölçüsünü azaltıyor.

Yalnızca et ve patateslerin dışında brokoli yahut yumurta üzere başka besleyici yiyecekleri de hazırlamak için en mantıklı yolun bu olduğunu söylemek mümkün. Yani evet! Bu teknolojiyi kullanarak pişirmek, yiyecekleri ağır yağda kızartmaktan çok daha sağlıklı bir seçenek.

Peki siz bu husus teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/airfryer-saglikli-mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir