Zonguldak’ta Heyelan Sonucu 21 Kurtarma Vazifelisi Yaralandı

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Zonguldak’ta meydana gelen heyelan sonucunda arama kurtarma faaliyetlerine katılan 21 kişinin yaralandığını ve hastanelere başvurduğunu açıkladı. Yaralıların tedavileri devam ediyor.

Zonguldak’ta Heyelan Sonucu 21 Kurtarma Vazifelisi Yaralandı
  • 0
  • 6
  • 11 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, “Maalesef ikinci bir heyelan, toprak kayması sonucunda arama kurtarma faaliyetlerine katılan 21 arkadaşımız yaralanmış ve hastanelerimize tedavi maksatlı müracaat etmişlerdir. Bu 21 arkadaşımızın 15’i ayakta tedavileri tamamlanarak taburcu oldular” dedi.

112 Acil Davet Merkezi’nde toplantı yapan Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 9 Aralık 2023 tarihinde Zonguldak‘ın merkez ilçesine bağlı Asma Mahallesi Tulumba Sokak’ta akşam saatlerinde büyük bir heyelan meydana geldiğini bildirdi. Karaloğlu, “9 Aralık 2023 saat 19.53 civarlarında Zonguldak merkez ilçe Asma Mahallesi Tulumba Sokak’ta bir heyelan, toprak kayması meydana geldi maalesef. Bu toprak kaymasında tek katlı bir konutta göçtü ve iki vatandaşımız maalesef göçük altında kaldı. Perihan Çakar 1941 doğumlu ve oğlu Sait Çakar 1972 doğumlu. İhbar alınır alınmaz hem AFAD grupları, Zonguldak Belediyemizin takımları, jandarmamız, emniyetimiz sıhhat grupları ve TTK’nın madencileri, bölgeye intikal etti ve arama kurtarma faaliyetleri başladı fakat bir yağmur da yağmaya devam ediyordu. Saat 22.00 civarlarında, arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan arkadaşlarımızın üzerine maalesef ikinci bir heyelan, toprak kayması sonucunda arama kurtarma faaliyetlerine katılan 21 arkadaşımız yaralanmış ve hastanelerimize tedavi hedefli müracaat etmişlerdir. Bu 21 arkadaşımızın 15’i ayakta tedavileri tamamlanarak taburcu oldular. Şu anda 6 arkadaşımız, 4’ü Atatürk Devlet Hastanesi’nde 2’si Bülent Ecevit Tıp Fakültesi Hastanesi’nde olmak üzere tedavileri devam ediyor. Allah’a hamdolsun hayat tehlikesi olan arkadaşımız yok. Birisinin bir ayak kırığı var. Bacak kırığı var. Başkalarında doku zedelenmesi var. ve tedavileri şu anda hastanelerimizde devam ediyor. Şu anda arama kurtarma faaliyetlerine mecburen orta vermiş durumdayız. Hala risk var, tehlike var. Lakin sabah gün doğumundan sonra günde Zonguldak’ta 08.02’de günün doğacağını biliyoruz. 08.00’den sonra yine arama kurtarma faaliyetlerine başlayabileceğiz. 48 saattir Zonguldak bölgesinde aralıksız yağmurun yağdığını ve metrekareye şu ana kadar 87 kilogram yağmur yağdığını Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzün datalarından öğrenmiş durumdayız. İnşallah sabah birinci ışıkla bir arada arama kurtarmaya devam edeceğiz ve bu iki vatandaşımız Perihan Çakar ve Sait Çakar isimli iki vatandaşımızı da o bölgeden alırız diye temenni ediyoruz. Bölgede risk altında olan 14 meskenimiz de tahliye edildi arkadaşlar. Bu 14 meskende 42 vatandaşımız çıkartıldı. Valimiz bu vatandaşlarımıza kalma yerleri sağlamıştı ancak vatandaşlarımız kendi akrabalarının yanında kalmayı tercih ettiler. Biz yarın inşallah tekrar AFAD grupları, belediye takımları, TTK’nın grupları, jandarmamız, emniyetimiz, arama faaliyetlerine devam edeceğiz. Bir tanesi ikinci heyelan olduğunda aslında bir adedinin arkadaşlar yerini tespit etmişlerdi. Onu çıkarmak üzere aslında uğraş ederken ikinci heyelan oluştu. Birisinin yerini biliyoruz üzere. İkinci hala da yerini çok değiştiğini var saymıyor lakin ikinci vatandaşımızın yeriyle ilgili şu anda bir bilgimiz yok.”

Toplantıya AFAD Lideri Okay Memiş, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, milletvekilleri, belediye liderleri ve kurum müdürleri katıldı.

Karaloğlu, daha sonra beraberinde Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve Belediye Lideri Ömer Selim Alan ile birlikte hastanelerde tedavi gören işçileri ziyaret etti. Karaloğlu, yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti. – ZONGULDAK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Haberler.com

https://www.haberler.com/yerel/zonguldak-ta-heyelan-sonucu-21-kurtarma-gorevlisi-yaralandi-16613309-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir