Zeytinyağı fiyatlarındaki artış taklit ve tağşişli eserleri piyasaya sürdürüyor

Aydın Ticaret Borsası İdare Şurası Lideri Fevzi Çondur, 2023-2024 zeytinyağı üretimi ve fiyatlarındaki artış nedeniyle taklit ve tağşişli zeytinyağına dikkat çekti. Çondur, zeytinyağı fiyatlarının yükselmesiyle birlikte denetimsiz e-ticaret sitelerinde düşük fiyatlı eserlerin satışının arttığını ve bu durumun insan sıhhati ve iktisat açısından sorun teşkil ettiğini belirtti.

Zeytinyağı fiyatlarındaki artış taklit ve tağşişli eserleri piyasaya sürdürüyor
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Aydın Ticaret Borsası İdare Şurası Lideri Fevzi Çondur, 2023 2024 zeytinyağı üretimi ve zeytinyağı fiyatlarında yaşanan artıştan ötürü piyasaya sürülen taklit ve tağşişli zeytinyağına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye‘de 2023 -2024 dönemi zeytinyağı üretiminde yok yılı olması sebebiyle geçen döneme oranla düşüş yaşandığını tabir eden Aydın Ticaret Borsası İdare Konseyi Lideri Fevzi Çondur, Ulusal Zeytin Zeytinyağı Kurulu’nun (UZZK) rekolte iddiaya nazaran 179 bin ton beklenen zeytinyağı rekoltesinin, Aydın Ticaret Borsası’nca 100 bin tonun altında varsayım edildiğini belirtti.

Çondur, “Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan kuraklıktan ötürü zeytinyağında dünyanın en yüksek üretim kapasitesine sahip olan İspanya’nın 1 milyon tona yakın zeytinyağı üretimindeki kaybı, İtalya’nın ise 200 bin tona yakın kaybı bu sene de yaşanan kuraklık sebebiyle tıpkı ölçüde devam etmektedir. Münasebetiyle bu yılda dünya zeytinyağı arzında büyük bir azalma görülmektedir. Arzın azalması ve zeytinyağı talebinin devam etmesi nedeniyle de milletlerarası zeytinyağı piyasalarındaki fiyatlar da 8.500.00 Euro/ton düzeylerine yükselmiştir. Ülkemizde ise yurt dışındaki fiyat yükselişlerine endeksli olarak sızma zeytinyağlarında, üreticiden alım fiyatı 260- 280 TL ortasına yükselmiştir” dedi.

Piyasada zeytinyağı fiyatlarının yükselmesinden ötürü, bilhassa denetimi yapılmayan e-ticaret siteleri üzerinden düşük fiyatlı zeytinyağı satışının yapılmasının akıllara taklit ve tağşişi getirdiğini söz eden Çondur, bu durumun hem insan sıhhati hem de ekonomi açısından sorun teşkil ettiğini belirtti.

Taklit ve tağşişli zeytinyağı satışlarının, kesimi olumsuz istikamette etkilediğini lisana getiren Çondur, “İnsan sıhhati için tehlike oluşturan tağşişli zeytinyağının, Bakanlığımız tarafından sıkı kontrollerle takip edilmesi beraberinde taklit ve tağşiş de uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı seviyede arttırılması gerekmektedir. Zeytinyağı tüketicileri ise zeytinyağını sağlam satış noktalarından ve bilindik markalardan temin etmelidir” diye konuştu. – AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Haberler.com

https://www.haberler.com/yerel/zeytinyagi-fiyatlarindaki-artis-taklit-ve-tagsisli-urunleri-piyasaya-surduruyor-16610611-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir