Yunus Emre Enstitüsü, Malta’da Cumhuriyetin 100. yılını kutladı

Yunus Emre Enstitüsü, Malta’da düzenlediği kültürel faaliyetlerle Cumhuriyetin 100. yılını kutladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatkarları tarafından gerçekleştirilen konserler büyük ilgi gördü.

Yunus Emre Enstitüsü, Malta’da Cumhuriyetin 100. yılını kutladı
  • 0
  • 4
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye‘nin Valetta Büyükelçiliği ve Roma Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Malta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda “100. Yıl Konseri” düzenlendi.

Malta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın konut sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü, Türkiye‘nin Valetta Büyükelçiliği, Roma Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen özel programa, Malta Cumhurbaşkanlığından ve çeşitli bakanlıklardan üst seviye iştirakçiler, yabancı misyon şefleri, Türkiye‘nin Valetta Büyükelçisi Erdeniz Şen, müzikseverler ve davetliler katıldı.

Konserde Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatkarları sahne alarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği yapıtlardan Aşık Veysel’in vakte meydan okuyan yapıtlarına kadar Türk müziğinin seçkin örneklerini icra etti.

Yunus Emre Enstitüsünün Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü kutlamak için Malta’da birinci defa düzenlediği kültürel faaliyetler kapsamında verilen konsere ağır ilgi gösterildi.

Türkiye‘nin Valetta Büyükelçisi Şen, programda yaptığı konuşmada, “Program kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğünden katılan sanatkarlarımıza teşekkür ediyorum. Sanatkarlarımız müzikleri ve müzikleriyle sizi Anadolu’ya ve Türkiye‘ye taşıyacaklar. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutladığımız 2023 yılında bu çerçevede türlü faaliyetler düzenlemekteyiz. Bu faaliyet de bunlardan bir adedidir.” sözlerini kullandı.

Büyükelçi Şen, Malta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen programa mesken sahipliği yapan Cumhurbaşkanı George Vella ve eşine şükranlarını sundu.

Malta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başlayan 100. yıl kutlamaları, Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde devam etti. Burada verilen “100. Yıl Konseri”ne Maltalılar da ağır ilgi gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatkarları, Malta’da Türk kültürünü tanıtmanın gururunu yaşadıklarını belirterek Maltalıların gösterdiği ilgiden ötürü teşekkürlerini iletti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Haberler.com

https://www.haberler.com/kultur-sanat/yunus-emre-enstitusu-malta-da-cumhuriyetin-100-yilini-kutladi-16571296-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir