Darüşşafaka Kantatı’nın dünya prömiyeri yapıldı

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Cumhuriyet’in 100. yılına ithaf ettiği Darüşşafaka Kantatı’nın dünya prömiyeri, 25 Kasım’da tarihi Süreyya Operası’nda yapıldı. Kantat, Darüşşafaka’nın 160 yıllık esaslı tarihini tekrar yaşattı.

Darüşşafaka Kantatı’nın dünya prömiyeri yapıldı
  • 0
  • 4
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Cumhuriyet‘in 100. yılına ithaf ettiği Darüşşafaka Kantatı’nın dünya prömiyeri, 25 Kasım’da tarihi Süreyya Operası’nda yapıldı.

Murat Göksu’nun kaleminden çıkan, Turgay Erdener tarafından bestelenen ve Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Rengim Gökmen’in yönettiği Darüşşafaka Kantatı, Darüşşafaka’nın 160 yıllık esaslı tarihini yine yaşattı.

Soprano Ceren Aydın, mezzo soprano Ayçin Sürücüer, bariton Alper Göçeri ve koro şefi Volkan Akkoç’un performanslarıyla zenginleşen Darüşşafaka Kantatı, Symphonista Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde seyircilere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. Göksu’nun derin ve duygusal besteleri, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumunun 160 yıllık serüvenini notalara döktü. Darüşşafaka Cemiyeti’nin Cumhuriyet‘in 100. yılına ithaf ettiği ve Aziz Auto Skoda’nın dayanağıyla düzenlenen gece, sanatseverleri buluşturdu.

OĞUZ GÜLEÇ: DARÜŞŞAFAKA KANTATI BU GECE TARİHTEKİ YERİNİ ALACAK

Kantat öncesi konukları karşılayan Darüşşafaka Cemiyeti İdare Şurası Lideri Oğuz Güleç, “Bu özel gecede bizlerle birlikte bu heyecanı yaşayan tüm konuklarımıza çok teşekkür ederiz. Cumhuriyet‘imizin 100., cemiyetimizin 160. yılında sizleri Süreyya ve Adalet İlmen çiftinin cemiyetimize bağışladığı Süreyya Operası’nda ağırlamaktan onur duyuyoruz. Darüşşafaka Kantatı, yalnızca bir müzik yapıtı değil, birebir vakitte Darüşşafaka’nın bedelleri ve misyonuyla yoğrulmuş bir gurur abidesi olarak tarih sayfalarında yerini alacak” dedi.

ZAFER BAŞAR: ATATÜRK’ÜN FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR JENERASYONLAR VİZYONU DARÜŞŞAFAKA’DA HAYAT BULUYOR”

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından verilen teşekkür plaketini almak için sahneye çıkan Büyük Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar ise “Yüce Auto ailemiz ismine Darüşşafaka Cemiyeti’nden bu saygın plaketi almak, Cumhuriyet‘imizin 100’üncü yılında bizleri ayrıyeten mutlu etmiştir. Zira tıpkı Cumhuriyet üzere Darüşşafaka da ülkemizin aydınlık ve vizyoner yüzünü temsil etmektedir. Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklar vizyonunun Darüşşafaka’da hayat bulduğunu görüyorum. Bu nedenle Büyük Auto-Skoda’ya layık gördüğünüz bu manalı ödül memnunluk ve gururumuzu iki kat artırmıştır” diye konuştu.

DARÜŞŞAFAKA HAKKINDA

Türkiye’nin eğitim alanındaki birinci sivil toplum kuruluşlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti, annesi yahut babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim imkanı tanıyarak onların hayatlarını değiştiriyor. “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana çalışan Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş şartlarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almasını sağladı. Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı unsuruyla hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların Atatürk unsurlarına bağlı, hayat uzunluğu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüven sahibi ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor.?

Bugün, Türkiye’nin dört bir yanından imtihanla belirlenen bine yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 8 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı lisan yüklü kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, toplumsal ve kültürel manada da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurulu (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, yeniden Birleşmiş Milletler’in en büyük toplumsal sorumluluk projelerinden biri olan UN Küresel Compact üyesi. 2013 yılında kurumsal idare derecelendirme çalışması yaptırarak idaresinin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen birinci sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 2021’de notunu 9,74’e ve 2022 yılındaysa 9,77’ye yükseltti.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Haberler.com

https://www.haberler.com/kultur-sanat/darussafaka-kantati-nin-dunya-promiyeri-yapildi-16571351-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir