Yapay zekanın prensi ChatGPT 1 yaşında! İşte 1 yıldaki muvaffakiyetleri

Yapay zeka dünyasının en tanınan isimlerinden ChatGPT 1 yaşında. Son bir yıldaki kıssası içeriğimizde. İşte ayrıntılar…

Yapay zekanın prensi ChatGPT 1 yaşında! İşte 1 yıldaki muvaffakiyetleri
  • 0
  • 2
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Son bir yıl, yapay zeka uygulamaları açısından adeta ihtilal niteliğinde geçti. Birçok teknoloji şirketi, yapay zeka takviyeli eserlerini kullanıcılarına sundu. Bir bakıma bu durum ChatGPT’nin sahne almasıyla başladı. Yapay zeka denilince akla gelen birinci isim olan ChatGPT bugün 1 yaşında.

ChatGPT, 1 yılda 110 milyon taşınabilir yüklemeyi aştı

ChatGPT, son bir yılda adeta yapay zeka algısını yine şekillendirdi. 30 Kasım 2022’te sahne alan eser Mayıs 2023’te iOS‘ta kullanıma sunuldu. Hayli ilgi gören bu atağın akabinde şirket, Temmuz 2023’te ise Android tarafındaki kullanıcıların tecrübesine sundu.

Bazı devirlerde düşüş yaşasa da ChatGPT, o periyot en süratli 1 milyona ulaşan uygulama olmuştu. Taşınabilir istihbarat sağlayıcısı veri.ai tarafından TechCrunch’a sağlanan bir pazar tahliline nazaran uygulama, taşınabilir tarafında 1 yılda 110 milyondan fazla yükleme gördü. Bu yüklemelerin ışığında şirket, 30 milyon doları aşan bir gelir elde etti.

Data.ai tarafından paylaşılan ayrıntılı tahlilde ise yapay zeka eserinin başarısı gözler önüne serildi. Rapora nazaran uygulama Google Play’de piyasaya sürülmesinden sonraki bir hafta içinde 18 milyon yeni yüklemeyle rekor elde etti.

Öte yandan rapora nazaran ChatGPT, taşınabilir olarak haftalık bazda ortalama 4 milyonun üzerinde gördü. Ek olarak Hindistan ve ABD, sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 17,5 ile en fazla indirilen ülkeler olarak göze çarpıyor. Son periyotta uygulamanın çatı şirketi OpenAI CEO krizi yaşadı. Uygulamanın baş aktörü Sam Altman, “Bir yıl evvel bu gece muhtemelen ofiste oturup sonraki sabahki lansmandan evvel ChatGPT’ye son rötuşları yapıyorduk. Ne çılgın bir yıl oldu ama…” sözleriyle bir yılı kıymetlendirdi.

ChatGPT 1 yaşında. Sizin favori yapay zeka uygulamalarınız neler? Lütfen fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/yapay-zekanin-prensi-chatgpt-1-yasinda-iste-1-yildaki-basarilari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir