Meta’dan seçim önlemi! Binlerce hesap kapatılıyor

Meta, Çin’de 4800 uydurma Facebook hesabı için kapatma kararı aldı. Meta seçim güvenliği için aldığı bu tedbirlere karşın ABD’ye yaranamıyor.

Meta’dan seçim önlemi! Binlerce hesap kapatılıyor
  • 0
  • 0
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Meta, 2024 yılında gerçekleşecek seçimler için şimdiden sahte Facebook hesabı önlemini almaya başladı. Bildiğiniz üzere bu sene kritik olarak ABD Başkanlık seçimleri yapılacak. Joe Biden’ın seçime girip girmeyeceği şimdi muhakkak değil. Fakat Cumhuriyetçilerin adayının eski ABD Lideri Donald Trump olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu manada gözler tekrar Facebook’un üzerinde. Facebook özellikle Trump’ın birinci iktidara geldiği seçimlerde sahte hesaplar üzerinden seçim sonuçlarını etkilediği savıyla karşı karşıya kaldı.

Zuckerberg, seçim için geçersiz Facebook hesaplarını kapatma kararı aldı!

Facebook ve çatı şirketi Meta, Çin’de açılan ve ABD vatandaşı üzere davranan binlerce sahte hesabı kapatmaya başladı. Daha evvel de 2016 yılında ABD seçimlerinde benzeri bir skandal ortaya çıktı. Bilhassa Donald Trump lehine paylaşım yapan binlerce uydurma hesap olduğu ortaya çıktı. Bu düzmece hesapların birçok ise Rusya kaynaklıydı. O periyot çok ses getiren bu skandal için bir orta Donald Trump’un bile koltuğu tehlikeye girdi.

Meta işte bu manada bilhassa ABD’de uydurma hesaplar için 2020 yılından beri büyük tedbirler alıyor. ABD idaresi ise tüm tedbirlere rağmen Temmuz ayında Meta ile olan tüm irtibat yollarını kapattı. Meta idaresi ise Beyaz Saray’a ulaşıp bilhassa sahte hesapları belirlemek için kullandıkları algoritmayı anlatmak için randevu talep ediyor. Şirket bilhassa Facebook için seçim güvenliği kapsamında özel tedbirler aldığını açıkladı.

Meta, bu manada algoritması sayesinde Çin’de örgütlenen bir uydurma hesap ağı keşfetti. Tespitlere nazaran bu ağın gayesi ise düzmece bilgiler yaymak yerine kutuplaştırmayı artırmak. Bu ağ 4800 uydurma hesaba sahipti. ABD’li vatandaşların isim, fotoğraf ve pozisyon bilgisini kullanan hesaplar, X’te yapılan siyasi paylaşımları Facebook üzerinde tekrar paylaşıyordu. Bu paylaşımlar uydurma olmasa da daha çok liberal ve muhafazakar kanadın kutuplaşmasını sağlayacak istikametteydi.

Bu ağ, Facebook algoritmasından kurtulmak için birinci başta evcil hayvanlarla ilgili bir küme olarak kuruldu. Burada gaye Facebook düzmece hesap algoritmasının dikkatini çekmemek. Bu tıp trol ağlar bilhassa ABD özelinde Facebook üzerinde paylaşım yapıyor. Bizde eskisi kadar kullanılmasa da ABD’de bilhassa kritik seçmen kitlesi için Facebook değerli mecralar ortasında.

Cambridge Analytica skandalı ve Zuckerberg’in başını ağrıtan düzmece Facebook hesapları

Hatırlamak gerekirse, Donald Trump ile Hillary Clinton ortasında geçen ABD Başkanlık yarışında geçersiz Facebook hesapları değerli bir rol oynadı. Bir periyot Facebook’la çalışan Cambridge Analytica araştırma şirketinin ABD’de yaşayan bir çok Facebook kullanıcısının şahsî bilgilerini sattığı ortaya çıktı.

Bu manada şirketin 90 milyona yakın ferdî bilgiyi sattığı iddialar ortasında. Bu büyük soruşturma da Mark Zuckerberg‘de görülen davada tabir verdi. Cambridge Analytica şirketi ise 5 milyar dolar ödedi ve kapanma cezası aldı. Bu satılan bilgileri bilhassa Rusya üzerinden açılan geçersiz Facebook hesapları kullandığı o periyot ortaya çıktı.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/cin-sahte-facebook-hesaplari-kapatma-karari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir