Yapay zeka 2024’e girdi! İşte yeni yıl tavsiyeleri!

Yapay zeka süratli evrimi ile teknolojiye yeni bir boyut kazandırıyor. İşte 2024’e damgasını vuracak yeni yıl tavsiyeleri

Yapay zeka 2024’e girdi! İşte yeni yıl tavsiyeleri!
 • 0
 • 0
 • 3 Aralık 2023
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

ChatGPT karşımıza çıkalı tam bir yıl oldu. Son 12 ay içinde bir dizi heyecan verici eser lansmanı gerçekleşti. Bu durum, alandaki süratli gelişimi gösteriyor ve işlerin yakın vakitte yavaşlamasına dair hiçbir belirti görünmüyor. O denli ki, OpenAI şimdi 2024 yılına girmeden GenAI ile iş dünyasına tavsiyeler vermeye başladı bile.

En son model yapay zeka: GenAI

Generative AI, üretken bir yapay zeka teknolojisidir ve son yılların en etkileyici gelişmelerinden biridir. Otomatikleşmenin tüm dalları etkilediği günümüzde GenAI, işleri daha da kolaylaştıran ve geliştirilen üst seviye bir teknolojidir.

GenAI ile 2024 yılının trendleri

OpenAI, 2023 Kasım ayında düzenlediği DevDay aktifliği ile dikkat çekti. Şirket, B2C ve B2B pazarlarında çeşitli tekliflerini duyurdu. Birebir periyotta Cohere, bilgi arama yeteneklerini ve özel dağıtımlarını güçlendirmekte kararlı adımlar attı. Amazon Web Services ise PartyRock’ı başlatarak no-code Gen AI uygulama oluşturarak yeni bir alan açtı. Bu gelişmeler, yapay zeka alanındaki daima yenilik ve rekabet ortamını vurguluyor. 

Tüm bu faaliyetlerin ışığında, 2024’te GenAI alanında neler bekleyeceğimize dair bir sahne hazırladığına inanıyoruz. İşte bu alanda yer alan altı trend:

 • GenAI görebiliyor, duyabiliyor ve konuşabiliyor. Metin, kod, imaj ve sesi kapsayan çoklu modeller, içerik üretimi mevzularında yeni yeteneklerin kilidini açıyor. 
 • Bu yenilenen yapay zeka aracı, dünyayla etkileşimde bulunabiliyor. Yeni modelleri, data sistemlerine bağlanarak bilgi okuma ve yazma yeteneklerine sahip olacak.  
 • GenAI, modelleri daha çok denetim edilebiliyor. Kullanıcılar, yeni özelliklerle birlikte, yapay modellere nazaran daha dengeli sonuçlar elde ediyor. 
 • GenAI, 2024 yılında gelişerek demokratikleşiyor. OpenAI, “GPTs” isimli yeni bir eseri duyurdu. Bu da, neredeyse herkesin düşük kod/no kod (kodsuz) arayüzleri kullanarak, GenAI dayanaklı bir sohbet botu oluşturmasına imkan tanıyor.  
 • Bu yeni yapay zeka, bir platform stratejisi sunuyor. GPT’ler için Appstore stilinde “Uygulama marketleri” oluşturulacak. Kullanıcılar, yeni uygulamaları keşfedecek ve kendi uygulamalarını yayınlayabileceği bir platforma sahip olacak.
 • Bu sistem maliyetleri düşmeye devam ediyor. Ortalama kurumsal bir müşteri için GPT-4 API maliyetleri iki ila, üç kat düştü. 

2024 GenAI Stratejileri: Altın tavsiyeler ve riskler

GenAI’ın altın çağında, tüm ortaklar en son ve en güçlü araçları kullanmaya odaklanıyor. Bir tertip içinde birden fazla GenAI projesine müsaade vermek, paha yaratma konusunda risk taşıyor.

Yeniliklere süratle adapte olan tertipler, “Satın almak mı, inşa etmek mi?” sorusuyla karşı karşıya. “Satın alma” seçeneğini tercih edenler, maliyetin bir kısmına sahip olacak yeteneklere yatırım yapmaktan çekiniyor. Şirket, off-the-shelf (hemen kullanılmaya hazır ürün) üzere tahlillere kuşkuyla yaklaşıyor ve olgunlaşan tahlillerle birlikte satın alma stratejileri de değerini koruyor.

2024’te GenAI’nin çoklu hünerlere sahip olma yeteneği sayesinde, artık dünyayla daha etkileşimli hale gelecek. Yapay zeka’nın bu süratli evrimi, iş dünyasında ihtilal niteliğinde fırsatlara kapı açacaktır.

Sizin bu mevzu hakkındaki niyetleriniz neler? Niyetlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/yapay-zeka-2024-yeni-yil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir