Kapalı numaradan arama nasıl yapılır?

Birçok kişinin merak ettiği bâtın numaradan arama nasıl yapılır sorusunu tüm ayrıntılarıyla bu yazımızda cevaplayacağız.

Kapalı numaradan arama nasıl yapılır?
 • 0
 • 3
 • 3 Aralık 2023
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Telefon numarası gözükmeden karşı tarafı aramak isteyen şahıslar “gizli numaradan arama nasıl yapılır” sorusunu merak etmektedir. Bu yazımızda iki farklı metotla numara gizleyerek arama yapmayı anlatacağız.

Gizli numaradan arama nasıl yapılır?

Telefon numarasını gizleyerek arama yapmak için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’da çalışan #31# kodunu kullanabilir yahut telefonun Ayarlar kısmından giden tüm aramalarınızı bâtın numaradan yapacak biçimde ayarlayabilirsiniz.

Sadece o an yapacağınız aramanın kapalı numara ile yapılmasını istiyorsanız, arama ekranında arayacağınız numaranın başına #31# kodunu ekleyerek arama yapın. Örnek kullanım: #31#05321234567. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları #31# kodunu kullanabilirler.

Eğer yapacağınız tüm aramaların zımnî numaradan yapılmasını istiyorsanız telefonun Ayarlar kısmından numaranızı gizleyebilirsiniz. Samsung, iPhone, Xiaomi, Huawei, Oppo üzere telefon modellerinde numara gizleme özelliği vardır. Örnek olarak Samsung ve iPhone’da özel numaradan arama yapmayı anlatacağız.

Samsung telefonda saklı numaradan arama yapma

 • Telefon arama ekranında sağ üst köşedeki (…) üç noktaya dokunun ve menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Diğer Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Açılan sayfada Arayan kimliğinizi gösterin seçeneğine dokunup menüden Gizle seçeneğini seçin.
 • Yukarıdaki ayarı yaptığınızda, giden tüm aramalarınız bilinmeyen numaradan olacaktır.

iPhone’da kapalı numara ile arama yapma

 • Ayarlar > Telefon > Numaramı Göster yolunu izleyip Numaramı Göster seçeneğini pasif hale getirerek numaranızı gizleyebilirsiniz.

Gizli numaradan aradığımda ne olur?

#31# zımnî numara kodunu kullanarak yahut telefon ayarlar menüsünden arayan kimliğini gizleyip arama yaptığınızda, karşı tarafın telefonu çalarken ekranında “Özel Numara” müellif ve aradığınız kişi numaranızı göremez. Lakin karşı taraf telefonunu zımnî numaradan aramalara kapatmışsa, davetiniz karşı tarafa ulaşmaz, bip sesini duyduktan sonra aramanız sonlanır.

Gizli numaradan arayan kişi öğrenilebilir mi?

Birini kapalı numaradan aradığınızda, karşı taraf sizin aradığınızı öğrenemez. Lakin yapmış olduğunuz tüm aramalar operatörler tarafından kayıt altına alınmaktadır. Aradığınız kişiyi rahatsız ediyorsanız ve kişi sizi savcılığa şikayet ederse, savcılık üzerinden saklı numaradan arayan kişiyi öğrenebilir. Tabi kimseyi rahatsız etmenizi muhakkak önermiyoruz.

Numara gizleyerek arama süreci hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/gizli-numaradan-arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir